Üniversite öğrencilerinin pandemi sonrasında elektronik ticarete ilişkin tutum düzeylerinin belirlenmesi: izmir meslek yüksek okulu örneği
Determining the attitude levels of university students towards electronic commerce after the pandemic: the example of izmir vocational school
- Tez No: 823071
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19 salgınıyla birlikte, birçok insan alışveriş alışkanlıklarını değiştirmiş ve çevrimiçi alışverişe yönelmiştir. Bu durum, elektronik ticaretin önemini artırmış ve tüketici davranışları üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Üniversite öğrencileri, genç ve teknolojiye aşina bir grup olarak, elektronik ticarete yönelik tutumlarını anlamak için önemli bir örnekleme grubunu oluştururlar. Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin elektronik ticarete yönelik tutumlarını, deneyimlerini ve tercihlerini belirlemek ve analiz etmektir. Bu tezin sonuçları, üniversite öğrencilerinin elektronik ticarete yönelik tutum düzeylerinin saptanmasına, pazarlama stratejilerinin iyileştirilmesine ve elektronik ticaret sektörünün gelecekteki eğilimlerinin tahmin edilmesine yardımcı olacaktır. Araştırmanın kapsamında bir anket çalışması gerçekleştirilecektir. Ankette, üniversite öğrencilerine elektronik ticarete yönelik tutumlarını ve alışveriş alışkanlıklarını belirlemek için ölçekli sorular yer alacaktır. Anket sonuçları istatistiki olarak yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
With the COVID-19 pandemic, many people have changed their shopping habits and turned to online shopping. This situation has increased the importance of electronic commerce and has had significant effects on consumer behavior. University students, as a young and technology-familiar group, constitute an important sample group to understand their attitudes towards electronic commerce. The aim of the research is to determine and analyze the attitudes, experiences and preferences of university students towards electronic commerce. The results of this thesis will help us to understand the attitudes of university students towards e-commerce, improve their marketing strategies and predict the future trends of the e-commerce sector. The method of the research will be carried out using a survey study. The survey will include scaled questions to determine the attitudes and shopping habits of university students towards electronic commerce. For example, participants will be asked to evaluate the advantages and disadvantages of electronic commerce, indicate their frequency of online shopping, express security concerns, and identify their preferred payment methods.