Akciğer kanserinde tümör infiltran lenfositlerin mikroçevredeki kanser bağımlı fibroblastlara etkisi
Effect of tumor infiltran lymphocytes on cancerrelated fibroblasts in the micro environment in lung cancer
  1. Tez No: 823092
  2. Yazar: CANSU ÖZYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERUDUN IŞIK, ÖĞR. GÖR. DEMET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Moleküler Tıp, Patoloji, Thoracic Surgery, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Solunum Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Solunum Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran Göğüs Cerrahisi Kliniğinde tümör gibi çeşitli nedenlerle lobektomi veya pnömonektomi planlanan hastalar değerlendirildi ve patolojik olarak akciğer kanser teşhisi konmuş 10 hasta, 10 tümör dokusu ve aynı hastanın akciğerinden tümör olmayan bölgesinden sağlam doku materyali kullanıldı. Çalışmamızda akciğer kanserli hastalarda tümör infiltran lenfositlerin mikroçevredeki kanser ilişkili fibroblastlara etkisi ve bunun hastalara ait parametreler üzerindeki etkileri incelenmek istenmiştir. Çalışmamıza dahil edilen 10 hastanın 9'u erkek 1'i kadındır. Çalışmadaki 10 hastanın yaş ortalamaları 66,3'tür. Hastalarımızın hepsi sigara kullanmaktadır. Histopatolojik olarak değerlendirildiğinde 10 hastanın 4'ü'si adenokarsinom, 6'si sküamoz hücreli karsinom olarak tanımlanmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre KİF yüzdesi yüksek olan hastalarda (%80 üzeri) CD4 ekspresyonunda artış var gibi görünsede istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. KİF yüzdesi düşük ve yüksek olan tüm hasta gruplarında CD2 ve CD 20 ekspresyonlarında gözlemsel ve istatiksel bir değişim gözlemlenmemiş olup CD2 ve CD20 'nin ekspresyonu KİF yüzdesinden bağımsız olarak zayıf eksprese olmuştur. CD4, CD8 ve CD20 markerlarının KİF yüzdeleriyle karşılaştırdığımızda KİF oranlarının yüksek olduğu gruplarda TIL markerlarından CD 4'ün hafif bir artışı var gibi görülsede istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı. Benzer şekilde hücre tipine, KİF yüzdesine, yaş ve sigara kullanımı gibi faktörler dikkatine alınarak yapılan istatiksel analizlerde anlamlı bir sonuç elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
In the study, various tumors such as lobectomy or pneumonectomy patients were evaluated in Gaziantep University Faculty of Medicine Şahinbey Research and Application Hospital in the surgical chest Clinic, and 10 patients with pathological scanning cancer examination, 10 tumor tissue and healthy tissue material from the same organs from the non-tumor region. In our study, it was aimed to examine the effect of screening cancer cells on tumor cells, filter lymphocytes, cancer cells fibroblasts in the microenvironment and their effects on the consumer they have. Of the 10 cells included in our study, 9 were male and 1 was female. The mean age of 10 in the study was 66.3. All of our patients are smokers. When evaluated histopathologically, of the 10 groups, 4 were listed as adenocarcinoma and 6 as squamous cell carcinoma. Although cells with a high percentage of CIF according to the assessment requirements (over 80%) seem to have sequences in the CD4 stage, no statistical results could be obtained. There was no observational and statistical change in the predominance of CD2 and CD20 in all the children of the patients with low and high CIF percentages, and the burden of CD2 and CD20 was weakly expressed independent of the CIF percentage. When we compared CD4, CD8 and CD20 markers with the percentages of CIF, although it was seen that CD4, one of the TIL markers, was present in a slight proportion in the groups with high rates of CIF, no statistically external results were found. No similar results were obtained in the statistical analyzes based on factors such as cell type, CIF percentage, age, and cacao use.