Toplam kalite yönetimi ve ulusal kalite ödülü
Total quality management and national quality award
- Tez No: 82310
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÖNETİM VE ORGANİZASYON TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE ULUSAL KALİTE ÖDÜLÜ TEZ ÖZETİ 1950'lerden bu yana başarısı Japon firmalarının öncülüğündeki uygulamalarla kanıtlanmış ve günümüzün alternatifsiz yönetim anlayışı olan“Toplam Kalite Yönetimi”anlayışı; şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri, rekabet güçlerini artırabilmeleri başka bir deyişle baş döndüren hızlı değişime ayak uydurabilmeleri için mutlaka benimseyip uygulamaları gereken bir anlayıştır.Nitekim, önce ABD ve sonra Avrupa'da birçok büyük şirket, Japon firmalarının rekabet üstünlüğünü yoketmek ve varlıklarını sürdürebilmek için yönetim anlayışı olarak bu yolu seçmişlerdir. Ülkemizin önde gelen kuruluşları da 1990'ların başından itibaren bu yolda ilk adımları atmaya başlamışlardır. Bugün ülkemizde iki uygulama tipinden söz etmek mümkündür : 1. Gerçekten Toplam Kalite Yönetimi anlayışıyla yönetilen şirketler, 2.“Toplam Kalite Yönetimi anlayışıyla yönetiliyor”dedirtmek için yetersiz ve bilinçsiz uygulamalara yer veren şirketler. Burada önemli olan, şirketlerin bu yönetim anlayışını ne derece uyguladıkları ve ne derece başarılı oldukları sorularının yanıtının nasıl bulunacağıdır. TÜSİAD-KALDER Ulusal Kalite Ödülü ve Değerlendirme Metodları aranan yanıtı vermektedir. Ulusal Kalite Ödülü ile TÜSİAD ve KALDER'in ortak amacı, Toplam Kalite'yi başarı ile uygulayan kuruluşların örnek modeller olarak ortaya çıkartılması ve Toplam Kalite Yönetimi anlayışının ülkemizde daha yaygın bir biçimde uygulanmasının teşvik edilmesidir. TÜSİAD-KALDER Toplam Kalite Modeli, Kuruluşların tüm fonksiyonlarında uygulanabilir bir modeldir.Bu modelin başarısının mutlaka ölçülmesi gerekir. Yani, bu modeli uygulamayı planlayan kuruluşların şirket içine yönelik olarak modele göre eksik ve kuvvetli yanlarını görmeleri ve eksik yanları için iyileştirmeler planlayıp uygulamaları gerekir. Modelde bu çalışmalar Özdeğerlendirme olarak adlandırılır. Amaç aynı olmakla birlikte değişik Özdeğerlendirme metodları vardır. Şirketler bu metodlar içerisinden kendi yapılarına bağlı olarak bir tanesini seçmelidir. Sonuç olarak TÜSİAD-KALDER Ulusal Kalite Ödülü sürecinde kendini kanıtlayan şirketler Toplam Kalite Modeli' ni gerçek anlamda uygulayan şirketlerdir. Bu şirketlerin sayısının artması aynı zamanda Toplumsal Kalite Düzeyi'nin de artması anlamını taşıyacaktır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri Habibe ERKEK Prof.Dr. Alptekin GÜNEL 02.03.1999-99/06 Prof.Dr.Ali Akdemir Yrd.Doç.Dr. Yıldız Güzey
Özet (Çeviri)
KOCAELİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES MANAGEMENT AND ORGANISATION TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND NATIONAL QUALITY AWARD ABSTRACT The concept of Total Quality Management which has been proven since 1950's in the applications led by Japanese companies which is the unique method of management in our day is a concept that must be adapted and implemented in order for the companies to survive and to increase their competitive power, in other words to keep pace with the fast changes. Thus, many large companies in the USA and Europe have chosen this method of management to eliminate the compatitive superioritiy of Japanese companies and to survive. The leading organisations in our country have also began to make the first step on this way since the bginning of 1990's. Today there are two types of application in our country : 1. Companies that are indeed directed by the concept of Total Quality Management. 2. Companies that allow for inadequate applications in order to seem like“being directed by the concept of Total Quality Management”. What counts here is how we shall find answers to questions such as to what extend these companies apply this concept and to what degree they are successful. The answer lies in TÜSİAD-KALDER National Quality Award and Evaluation Methods. Through the National Quality Award TÜSİAD and KALDER both aim to find out and make samples from those companies that successfully implement Total Quality and to encourage others to implement the concept of total quality management more extensively. TÜSİAD-KALDER Total Quality Model is one that can be applied to all functions of an organisation. The success of this model must be measured. In other words, the companies that plan to implement this model must see their strengths and weaknesses within the company as compared to the model, and make and apply improvement plans for their weaknesses. In the model, these studies are named as Self-Evaluation. There are several methods of self-evaluation all aiming at the same target. The companies should choose among these the one that best suits their structure. In conclusion, the companies that prove themselves in the process of TÜSİAD- KALDER National Quality Award are those that actually implement Total Quality Model. The increase in the number of these companies shall mean that the level of Quality in the Society has increased. Prepared by Thesis Advisor Date of acceptence Jury Members Habibe ERKEK Prof.Dr. Alptekin GÜNEL 02.03.1999-99/06 Prof.Dr.Ali Akdemir Asst.Prof. Yıldız Güzey II