Küreselleşen Dünya ekonomilerinde uluslararası finansal sermaye hareketleri
International financial capital movements in globalizing world economics
- Tez No: 82311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ONKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İKTİSAT ANABİLİM DALI İKTİSAT POLİTİKASI BİLİM DALI KÜRESELLEŞEN DÜNYA EKONOMİLERİNDE ULUSLARARASI FİNANSAL SERMAYE HAREKETLERİ TEZ OZETI Bu çalışmada, son on-onbeş yıldır iktisat literatürü içinde kendine önemli bir yer edinen ve özellikle“Güneydoğu Asya Krizi”ile tüm dikkatleri üzerine toplayan,“Uluslararası Finansal Sermaye Hareketleri”nin Küreselleşme olgusu ile birlikte günümüz ekonomik düzeninde almış olduğu yeni çehre incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, ülkelerarası ekonomik etkileşimin alabildiğince artığı, ulusal pazarların birer dünya pazarı haline geldiği, 2000' li yılların dünyasında;“Uluslararası Finansal Sermaye Hareketleri”nin nedenlerini, boyutlarını ve en önemlisi de makro ekonomik dengeler ile olan ilişkilerini ortaya koyabilmektir. Çalışmanın içinde, finansal hareketler ile makro ekonomik büyüklükler arasında olması muhtemel bir ilişkiyi ortaya çıkarabilmek amacıyla, Türkiye Ekonomisi' ne ait verilerin kullanıldığı ekonometrik bir model de oluşturulmuştur. Sonuç olarak, uluslararası finansal sermaye hareketlerinin, özellikle gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerinde olumlu bir takım etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Ancak, iç makro dengelerini sağlayamamış ve bu dengesizliklerini devamlı suretle dışarıdan aldığı yabancı kaynaklı sermaye ile örtmeye kalkan ülkelerde bu tip sermaye hareketlerinin olumsuz sonuçlara ulaştığı da gözlenmiştir. Bu noktada, sorumluluk sermaye hareketlerinde değil, tam tersine ekonomilerde var olan yapısal bozuklukları telafi etme yoluna gitmeyen yerel yönetimlerdedir. Tezi Hazırlayan : Ufuk DEDEOGLU Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Nurhayat ONKÖK Tez Kabul Tarihi : 09.07.1999 - 99/12 Jüri Üyeleri : Doç.Dr. Neşe ERİM Yrd.Doç.Dr. Figen BÜYÜKAKIN n
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İKTİSAT ANABİLİM DALI İKTİSAT POLİTİKASI BİLİM DALI INTERNATIONAL FINANCIAL CAPITAL MOVEMENTS TN GLOBALIZING WORLD ECONOMICS The Summary of the Study In this study, The International Financial Capital Movements that have an important role during the last fifteen years in the economy literature and have drived attention on themselves at the event of Southeast Asia Crises are analyzed together with the globalization phenomenon in order to find out their new places in the nowadays economic field. The basic aim of this study is to put forward the reasons behind, the amounts and most importantly the relations with the macro economic equilibria of the international financial capital movements in the world of 2000's in which national markets have each become internationalized with increasing amount of economic interaction among themselves. In order to find out a possible relationship between the Financial Movements and Macro Economic Equilibria an economic model based on the Turkish Economy* s data is developed and tested in this study. In conclusion, it has been proved that the International Financal Capital Movements have positive effects especially on the economies of developing countries. However, it has been observed that Capital Movements have negative results on, countries which couldn' t keep their internal balances in right order and try to solve this problem by borrowing foreign capital. It can be said that the responsibility of all of these can not be attributed to Capital Movements but to local administrations which don't tend to compensate the constructive distinctions. National authoriti which are enable to solve structural economic problems are said to be responsible. Tezi Hazırlayan : Ufuk DEDEOGLU Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Nurhayat ONKÖK Tez Kabul Tarihi : 09.07.1999 - 99/12 Jüri Üyeleri : Doç.Dr. Neşe ERİM Yrd.Doç.Dr. Figen BÜYÜKAKIN m