Konya bölgesi Erken Tunç Çağı keramik üretiminde insan bilinci
Human consciousness in Early Bronze Age ceramic production in Konya region
- Tez No: 823105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜL KÜÇÜKBEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, filolojik olarak bilgi bulunmayan veya yetersiz bilgiye sahip olduğumuz çağlar hakkında en önemli buluntuların keramikler olduğunu vurgulamaktadır. İnsanların henüz yazı ile tanışmadığı bu dönemlerde, yerleşik hayata geçmeleri yeni yaşam stilleri ve yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bu süreçte insanlar, ihtiyaçlarını depolamak ve saklamak için sağlam kaplara ihtiyaç duymuş ve bu ihtiyaçları çanak ve çömlekler karşılamıştır. Çalışmanın amacı, Konya Bölgesi'nde bulunan höyüklerden elde edilen keramiklerde görsel olarak belirlenebilen mineralleri tespit etmek ve bu minerallerin çanak ve çömlek hamuruna bilinçli olarak eklenip eklenmediğini incelemektir. Ayrıca, keramiklerde belirlenen minerallerin çanak ve çömlek üretim süreçlerine katkı sağlama ve litolojik, topografya özellikleri ile ilişkisini irdelemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes that the most significant findings about periods with little or insufficient philological information are ceramics. During these eras when people had not yet encountered writing, transitioning to settled life brought about new lifestyles and innovations. In this process, people needed sturdy containers to store and preserve their belongings, and these needs were met with pottery and ceramics. The purpose of this study is to identify visually detectable minerals in the ceramics obtained from mounds in the Konya Region and to examine whether these minerals were deliberately added to the pottery and ceramics paste. Additionally, the study aims to investigate the contribution of the identified minerals in ceramics to the production processes of pottery and ceramics and their relationship with lithological and topographical features.