Küreselleşen dünya ve finans piyasalarının değişimi
Globalisation and the evolution of the financial markets
- Tez No: 144158
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ASLIHAN ERSOY BOZCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
IV ÖZET 20. yüzyılın sonlarında sosyal, ekonomik, politik ve kültürel alanda dünyada esen değişim rüzgarları; devletleri, şirketleri ve bireyleri hızla etkisi altına alarak, yeni bir dünya düzeninin kurulmasına yol açmıştır. Dünya hızla değişmektedir. Bu değişim küreselleşme olarak adlandırılmaktadır. Konu özellikle ekonomik boyutta ele alındığı zaman, küreselleşme kavramını daha iyi anlayabilmemiz için paranın icadıyla başlayan ve günümüze ulaşan süreç ele alınmış, tarihsel gelişim irdelenmiştir. Küreselleşmenin itici gücü, dünya üzerinde biriken sermayenin, üretim ve finansal boyutta yeni yatırım alanları araması, daha büyük pazarlara ihtiyaç duyması, bunların teknolojik gelişmelerle hızlanması, haberleşmenin artması olmuştur. Bu bağlamda küreselleşme, makro ekonomik boyuttaki bütün sistemi etkilemiş, kimi yerde yapıcı, kimi yerde yıkıcı olmuştur. Hızlanan para hareketleri bazı ülkeler için refah sağlamış, bazıları için krizler doğurmuştur. Bugün hiçbir ekonomi kendi kendine yeterli olamamakta, bunun bilincinde olanlar ulusal ekonomilerini dünyaya açmakta, mal, emek ve sermaye hareketlerinin sınır tammadığı dünyada bir yandan uluslararası rekabet yansında öne geçmeye, diğer yandan rekabet güçlerini arttırmak için ekonomik işbirliğine ve bölgesel birleşmelere ağırlık vermeye başlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the end of the 20th century; social, economical, political and cultural wind of changes rapidly affected the countries, firms and individuals and resulted as the foundation of a new world order. When we look the subject from the economical point of view, in order to understand the 'globalisation' concept better, the historical process from the invention of money to the present day was analysed and the historical evolution summarized. The need of the allocated capital to find new investment areas and bigger markets in the manner of production and financial dimensions and the acceleration of this process by the technological developments and increasing communication have been the pushing power of the globalisation. From this point of viewr, globalisation has affected the whole macroeconomic system and sometimes been constructive and sometimes destructive. Rapidly increasing money transactions increased some of the countries prosperity on one hand and generated crises for some countires on the other hand. Today non of the economies could suffice themselves. The ones who are conscious about this situation are opening their national economies to the world and trying to win the race of international competition on the world where there is no limit for the commodity, manpower and capital movements or give weight to economical associations and regional mergers in order to increase their competition power.