Assessing the impact of truth commissions in human rights development
İnsan hakları gelişiminde hakikat komisyonlarının etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 823121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hakikat Komisyonları, otoriter ve baskıcı rejimler veya çatışma dönemlerinde meydana gelen geçmiş insan hakları ihlallerinin ortaya çıkarılması, belgelenmesi ve gelecekte tekrarının önlenmesi amacıyla geçiş dönemi adaleti mekanizmalarından biridir. Bu komisyonlar, geçici olarak kurulurlar ve demokratik ve barışçıl bir yönetim biçimine geçiş sürecinde önemli bir rol oynarlar. Kurulduğu süreç itibarıyla hakikat komisyonlarının genel olarak insan haklarını geliştirmesi beklenir ve bu konu, insan hakları gelişimi çerçevesinde yoğun olarak tartışılmıştır. Ancak, bu komisyonların demokratik bir geçiş sürecinde doğrudan bir etkisi olup olmadığını belirlemek önemlidir çünkü demokrasiye geçiş sürecinde insan haklarında gelişmeler veya ilerlemeler olması olasıdır. Buradan hareketle bu tezin amacı, mevcut hakikat komisyonlarının çalışmaları, bulguları, tespitleri ve tavsiyeleri üzerinden insan hakları gelişimi üzerindeki etkilerini doğrudan ortaya koymaktır. Aynı zamanda geçiş sürecindeki sadece komisyonun çalışmalarıyla gerçekleşen insan hakları gelişmelerini ele alarak, geçiş dönemi adalet teorileri çerçevesinde etkilerini tartışmayı hedeflemektedir. Bu noktada Şili ve Güney Afrika örnekleri üzerinden pratikte hakikat komisyonlarının insan hakları etkisi değerlendirilmiştir. Bu tezde, hakikat komisyonları son raporları birincil kaynak olarak kullanılmış ve ayrıca alanda uzmanlaşmış araştırmacıların ve akademisyenlerin çalışmaları ve analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, hakikat komisyonlarının raporlarının resmi olarak kabul edilmesi, hesap verebilirliği teşvik etmesi ve gelecekteki insan hakları ihlallerini önlemek için yasal ve anayasal reform önerilerinin uygulanması yoluyla insan hakları gelişimine doğrudan katkı sağladığı düşünülmektedir. Ancak, vakalara dayanarak, hakikat komisyonlarının etkisinin zaman zaman komisyonun elinde bulunan yetkiler aracılığıyla bazen ise ülkedeki siyasi destek ortamının yetersizliği, güvenlik ve istikrar kaygıları gibi nedenlerle sınırlı ve gecikmiş olduğu sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, kurumsal işlevselliğin artırılması amacıyla bir takım önlemler alınmalı, adımlar atılmalı ve böylece hakikat komisyonlarının insan hakları gelişimi üzerindeki etkisi güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Truth Commissions are one of transitional justice mechanisms established temporarily to uncover, document, and prevent the recurrence of past human rights violations that occurred during authoritarian and repressive regimes or periods of conflict. These commissions play a significant role in the transition to a democratic and peaceful form of governance. It is generally expected that truth commissions contribute to the development of human rights, given their establishment during the transition process. This issue has been extensively debated within the framework of human rights development. However, it is important to determine whether these commissions have a direct impact on human rights during a democratic transition process, as it is possible for advancements or improvements in human rights to occur during this period. Based on this, the aim of this thesis is to directly demonstrate the impact of current truth commissions on human rights development through their works, findings, observations, and recommendations. Additionally, it seeks to discuss their effects within the framework of transitional justice theories, specifically focusing on the human rights developments solely achieved through the commission's efforts during the transitional period. At this point, the practical impact of truth commissions on human rights has been evaluated through the examples of Chile and South Africa. In this thesis, the final reports of truth commissions have been used as primary sources, and the studies and analyses of researchers and scholars specialized in the field have also been utilized. According to the findings, it is believed that the acceptance of truth commission reports as official documents, promoting accountability, and implementing legal and constitutional reforms to prevent future human rights violations directly contribute to the development of human rights. However, based on the cases, it has been concluded that the impact of truth commissions is sometimes limited and delayed due to factors such as the powers held by the commission itself and the inadequate political support, concerns about security and stability in the country. Therefore, in order to enhance institutional functionality, certain measures and steps should be taken to strengthen the impact of truth commissions on human rights development.