Kovid-19 pandemi sürecinde sosyal belediyecilik: Yedi büyükşehir belediyesinin çalışmaları üzerine nitel bir analiz
Social municipalism during the Covid-19 pandemic: A qualitative analysis of seven metropolitan municipalities' works
- Tez No: 823147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ERDOĞAN ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sosyal belediyecilik, yerel düzeyde vatandaşların refahını yükseltmeye yönelik yerel yönetim birimleri tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin tümünü ifade etmektedir. Sosyal belediyecilik anlayışı tarihsel süreçte yaşanan krizlerle gelişerek uygulama alanı genişlemiştir. Son yüzyılda insan hayatını etkileyen en büyük kriz 2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkıp 2020 yılında pandemi halini alan Kovid-19 salgını olup, dünya genelinde sosyo-ekonomik, siyasal ve sağlık alanlarında derin etkiler yaratmıştır. Bu noktada, sürecin olumsuz etkilerini gidermek için bazı aktörler mücadele etmiştir. Yerel yönetimler, halka en yakın hizmet veren kurumlar olarak bu zorlu süreçte büyük önem taşımıştır. Kovid-19 salgını döneminde sosyal belediyecilik, yerel yönetimlerin önemli bir rol üstlenmesiyle ön plana çıkmıştır. Belediyeler, salgınla mücadelede halkın temel ihtiyaçlarını sosyal hizmetler ve yardımlar sunarak karşılamıştır. Büyükşehirler ise salgın sürecinde kalabalık yapı ve yoğun vaka oranlarıyla oldukça dezavantajlı durumda kalmışlardır. Pandemi sürecinde büyükşehir belediyelerinin sosyal belediyecilik faaliyetleri önemli hale gelmiştir. Bu tezin temel amacı Kovid-19 salgını sürecinde büyükşehir belediyelerinin sosyal belediyecilik faaliyetlerinin hangi açılardan önem kazandığını açıklamaktır. Bu amaç doğrultusunda Adana, Ankara, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Samsun Büyükşehir Belediyeleri bulundukları yedi coğrafi bölgeden örneklem seçilmiştir. Araştırma nitel analiz yöntemi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada doküman analizi ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler MAXQDA Nitel Analiz Programı ile analiz edilmiş ve bulgular elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular çerçevesinde Kovid-19 salgını sürecinin sosyal belediyecilik faaliyetlerini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Büyükşehir belediyelerinin salgın sürecinde halka sosyal dayanışma, halk sağlığı, sosyal yaşantı ve psikolojik destek olmak üzere dört ana temel üzerinde yardım ettiği saptanmıştır. Dezavantajlı grupların her kademesine yönelik birçok çalışma yürütüldüğü tespit edilmiştir. Halkın bilgilendirilmesinin ve işbirliklerinin önem kazandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social municipalism refers to all the activities carried out by local government units with the aim of improving the welfare of citizens at the local level. The concept of social municipalism has evolved and expanded throughout history, particularly during times of crises. The most significant crisis that has affected human life in the last century is the COVID-19 pandemic, which emerged in the People's Republic of China in 2019 and turned into a global pandemic in 2020, causing profound effects on socio-economic, political, and health sectors worldwide. In this context, various actors have struggled to mitigate the negative impacts of the pandemic. Local governments have played a crucial role as institutions closest to the public in dealing with this challenging period. During the COVID-19 outbreak, social municipalism gained prominence with local governments taking on significant responsibilities. Municipalities provided essential services and assistance to the public to combat the pandemic. Metropolitan municipalities, in particular, faced significant challenges due to their dense population and high infection rates. Thus, during the pandemic, the social municipalism activities of metropolitan municipalities became even more crucial. The main aim of this thesis is to elucidate the significance of metropolitan municipalities' social municipal activities during the COVID-19 pandemic. To achieve this goal, a sample of seven metropolitan municipalities - Adana, Ankara, Erzurum, Gaziantep, Istanbul, Izmir, and Samsun - was selected from different geographical regions. The research utilized a qualitative analysis method, employing document analysis and interview techniques. The gathered data were analyzed using the MAXQDA Qualitative Analysis Software, and the findings were obtained. Based on the findings from the research, it has been concluded that the COVID-19 pandemic positively impacted social municipal activities. Metropolitan municipalities' provided assistance to the public during the pandemic on four main pillars: social solidarity, public health, social life, and psychological support. Numerous initiatives were carried out to support disadvantaged groups at every level. The significance of informing the public and establishing collaborations has also been emphasized.