Avrupa Birliği çevre politikaları bağlamında döngüsel ekonominin incelenmesi ve Türkiye'de uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Study of circular economy in the context of European Union environmental policies and evaluation of applicability in Turkey
  1. Tez No: 823148
  2. Yazar: BARIŞ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarih boyunca devletler gelişmeyi ve halkının yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlamışlardır. Özellikle Dünya Savaşları ve devletlerin aşırı hızlı gelişme isteklerinden dolayı çevresel faktörler neredeyse tamamen göz ardı edilmiştir. 20. Yüzyılın ortalarından itibaren çevreye verilen zararların ortaya çıkmasıyla, devletler tarafından uzun vadede bunun ekonomiye daha büyük zararlar vereceği ön görülmüştür. Tüm bu faktörlerle birlikte ekonomik kalkınmanın çevreyle uyumlu hale getirilmesi gerektiği görülmüştür. Bu bağlamda özellikle son 50 yıllık süreçte sürdürülebilir kalkınma kavramı ön plana çıkmış ve insanlık doğa ile barışık halde gelişmek için yeni modeller üretmeye başlamıştır. Döngüsel ekonomi kavramı da bu konuda son yıllarda özellikle Avrupa merkezli olarak uygulamaya konulmuştur. Döngüsel ekonomi kavramının ilk ve net tanımını Avrupa Birliği yapmıştır. Avrupa Birliği'nin sürdürülebilirlik için çevreye olan dikkati, politikalarının da bu bağlamda şekillenmesini sağlamıştır. Avrupa Birliği'ne uyum süreci içerisinde bulunan Türkiye'nin de sürdürülebilir gelişme için döngüsel ekonomi kavramını uygulayarak çevreye verdiği önemi arttırması gerekmektedir. Döngüsel ekonomi kavramı güncel bir kavram olduğu için giderek popülerleşmektedir. Avrupa Birliği'nin bu konudaki çalışmaları hızlandırması ve Türkiye'nin bu sistemle daha yeni tanışmaya başlaması ile uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeki Türkiye'de bu kavramın daha yeni olması sebebiyle birtakım eksiklikler bulunmaktadır ve sürdürülebilir gelişme için döngüsel ekonomiye önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, states have aimed to develop and raise the living standards of their people. Environmental factors have been almost completely ignored, especially due to the world wars and the states' desire for extremely rapid development. With the emergence of the damage to the environment since the middle of the 20th century, it has been predicted by the states that this will cause greater damage to the economy in the long run. Along with all these factors, it has been seen that economic development should be harmonized with the environment. In this context, especially in the last 50 years, the concept of sustainable development has come to the fore and humanity has started to produce new models to develop in harmony with nature. The concept of circular economy has also been put into practice in recent years, especially in Europe. The European Union made the first and clear definition of the concept of circular economy. The European Union's attention to the environment for sustainability has enabled its policies to be shaped in this context. Turkey, which is in the process of harmonization with the European Union, also needs to increase the importance it attaches to the environment by applying the concept of circular economy for sustainable development. The concept of circular economy is becoming increasingly popular as it is a current concept. The fact that the European Union has accelerated the studies on this issue and that Turkey has just started to get acquainted with this system makes this study important to evaluate its applicability. In Turkey, which is in the process of harmonization with the European Union, there are some shortcomings due to the fact that this concept is new and it is necessary to attach importance to the circular economy for sustainable development.