Kişi özgürlüğü ve polis
The Person freedom and police
- Tez No: 82317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyetinde modern hukuk devleti olma sürecinde güvenlik konusunda önemli ilkeler ilk kez 1961 Anayasası ile getirilmiştir. Kişi özgürlüğü ve güvenliğinin 1961 ve 1982 Anayasasıyla temel hak olarak anayasallaşması üzerine, yakalama gibi kişi özgürlüğü ile ilgili yasal düzenlemelerin de önemi artmıştır. Herkesin kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır. Yakalama yapma yetkisini polis bazen kötüye kullanmaktadır. Bu polisin kültür yapısıyla iligli bir husustur. Polisin eğitimine de önem verilmeli, özellikle“işkence ve başka zalimce, insanlık dışı ya da onur kırıcı davranış ya da cezaya karşı sözleşme”si md. 10'da belirtildiği üzere yetiştirilmesinde işkence yasağına ilişkin eğitim ve bilgilerin tam anlamıyla yer alması devlet tarafında sağlanmalıdır. İşkencenin önlenmesi için gözaltına alınan kişilerin avukatıyla görüşebilme ve sağlık durumunun kontrolü gibi haklar sağlanarak işlerliği kontrol edilmelidir. Özgürlüklerin konuşulması gereken bir ortamda işkence gibi insanlık dışı bir davranışa karşı devlet gereken önlemi göstermeli, bu nedenle de sözünü ettiğimiz haklar yakalanan kişiye verilmelidir. Türk Hukukunda bu özgürlüğün daha fazla güvence altına alınmasına yönelik mekanizmayı oluşturma ve işletme amacına hizmet eden son yasal düzenlemelerin özellikle kişi özgürlüğü ve güvenliğinin en ağır ihlali demek olan işkencenin önlenmesi yolunda kısmen de olsa olumlu bir gelişme oluşturduğu ve ulusal hukukumuzu çağdaş normlara yaklaştırdığı söylenebilir. Sonuç olarak; özgürlükler ancak güvenceye sahip oldukları zaman anlam ifade ederler ve bu güvenceyi ancak güçlü ve demokratik niteliği olan, hukukun üstünlüğünü bilen, kural ve kurumlarıyla benimseyip kavrayan devlet ile sağlamak mümkündür. 134
Özet (Çeviri)
SUMMARY (ÖZET) The important prenciples became effective first time by 1961 constitution in the duration of being modern legal goverment in the Turkish Republic. The legal arrangements related to person freedom like catching became important after the person freedom and safety have been chartered as a main right in 1961 and 1962 constitution. Everybody ha a person freedom and a safety rights. The police sometimes has misused the catching right. This problem is related to te culture of the police. A special importance must be given to police education, especially as indicated in subject 10, the agreement against to cruelty and other honourless behavior or panishment must be thought to the police and this knowledge must be included to the police' s education program by the government. The rights about the interview of the arrested person with their lawyers and the control of their healt situations must be provided in order to prevent cruelty and the action of these right must be controlled. The goverment must be very caretull about antihuman behaviours like cruelty and for this reason the rights mentioned above must be given to the arrested person. The last legal arrangements serving in building up the mechanism and the operation aim for making this freedom more confidence, especially for the cruelty which means the disturbance of the person right and the safety are accepted as affirmative development. As a result, the freedoms make sense only having confidence and this confidence is provided by a strong and democratic goverment which accepts the superiority of the law and considers the rules and instutions. 135