Yönetimde karar verme ve demografik özelliklerin etkisi
Decision making in management and the effect of demographic characteristics
  1. Tez No: 823188
  2. Yazar: ENES YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ANIL SAYİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Karar verme sürecinin etkin ve doğru işlemesi hem bireylerin hem de kuruluşların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için yüksek ve hatta hayati bir öneme sahiptir. Bu süreç, çeşitli aşamalardan oluşur. Çalışmada incelenmiş olan bu aşamalar, etkin ve doğru bir karar verme süreci için gereklidir. Aynı zamanda karar verici mekanizmaların da bu yetkinliğe sahip olması gerekir. Bu sebeple tüm kurumlarda yönetim süreçlerinde karar verme faaliyeti olabilecek en hassas şekilde yürütülmelidir. Bu alanda yürütülecek olan çalışmalar, topluma sağlayacakları faydalar, kuruluşların gelecekleri ve sürdürülebilir olmaları açısından oldukça değerlidir. Çalışmada bu doğrultuda bir taraftan kurumsal yönetim anlayışı ile ilgili ilkeler ortaya konmuş, kurumsal yönetim içerisinde çok önemli bir işleve sahip olan karar verme kavramı türlerine göre ele alınmış, karar modelleri ve karar tarzları açıklanmıştır. Karar verme sürecini etkileyen faktörlerin bilinmesi, doğru ve etkili bir kararın niteliklerinin ortaya konması karar verme sürecini açıklamak açısından önemlidir ve çalışmada ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışma kapsamı, kamu kuruluşu çalışanlarından oluşmaktadır ve basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada; demografik etmenlerin karar verme tarzları ile olan ilişkisi araştırılmış olup cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, kurum kıdemi, meslek kıdemi ve medeni durum değişkenleri ile genel karar verme tarzı ve alt boyutları olan rasyonel, sezgisel, bağımlı, kaçıngan ve kendiliğinden-anlık boyutlar arasındaki ilişki ölçülmüştür. Cinsiyet ile tüm karar verme stilleri arasında ilişki tespit edilmiş, buna karşılık yaş değişkeni ile sadece kendiliğinden-anlık boyutu, eğitim düzeyi ile sadece rasyonel karar verme boyutu, meslek kıdemi değişkeni ile ise sadece bağımlı karar verme boyutu arasında ilişki tespit edilmiştir. Kurum kıdemi ve medeni durum ile karar verme stilleri arasında ise ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Effective and accurate functioning of the decision-making process has high even vital importance for both individuals and organizations to be able to continue their activities. This process consists of several phases. These phases that were examined in this study are necessary for the effective and right decision-making process. At the same time, the decision-making mechanism has to have this competence too. Therefore, The decision-making activity in management processes in all institutions should be executed in the most sensible way possible. The studies in this field to be carried out and their benefits to society for the future of institutions and for institutions's sustainability are quite valuable. In the study for this purpose, principles related to understanding of corporate management are put forth on the one hand, the decision-making concept that has a very important function in corporate management was sorted by its types, and the decision models and decision styles were explained. Knowing the factors that affect the decision-making process, and putting forth the quailities of a right and effective decision is important to explain the decision-making process and were examined separately in the study. The scope of the study consisted of public employees working in public institutions and a simple random sampling method was used. In this research; the relationship of demographic factors to decision-making style was researched. The relation between gender, age, education level, institution seniority, professional seniority, and marital status variables with general decision-making style and its lower dimensions as rational, intuitive, dependant, avoidant, and spontaneously- instantaneous decision-making styles were measured. The relation between gender and all types of decision-making was determined. On the contrary, the relation between age variable with only a spontaneously instant dimension, educational level with only rational decision-making dimension, job seniority variable with only dependent decision-making dimension was determined. No relation could be found between corporate seniority, marital status and types of decision-making.