Üniversite öğrencilerinde uyku hijyeni eğitiminin uyku hijyenine, uyku kalitesine ve tükenmişlik düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sleep hygiene education on sleep hygiene, sleep quality, and levels of burnout in university students
  1. Tez No: 823199
  2. Yazar: RÜMEYSA ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Uyku bireylerin günlük yaşamlarındaki faaliyetleri sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için dinlenebilmesini sağlayan en temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Uykunun yetersiz olması bireylerin fizyolojik, psikolojik ve davranışsal boyutlarını etkileyebilmektedir. Uyku hijyeni ise bireyin uykudan maksimum fayda alabilmek adına uygulama ve alışkanlıkları içermektedir. Uyku hijyeni sağlanamadığı durumlarda bireyler yaşamlarında birçok konuda olumsuzluklar yaşayabildiğinden dolayı önemli konular arasında yer almaktadır. Tükenmişlik bireyin yaşamında emek verdiği konularda yeterli karşılığını alamaması durumunda yaşama adapte olabilecek gücünün kalmaması durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma sürecinde nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma 18-35 yaş arası gönüllü üniversite öğrencilerinin uyku hijyeni eğitiminin uyku kalitesini ve tükenmişlik düzeyine etkisinin olup olmadığını incelemek için yapılmıştır. Çalışma evreninde 409 üniversite öğrencisine ulaşarak 23 kontrol ve 23 deney grubu katılımcıları seçkisiz olarak oluşturulmuştur. Deney grubuna uyku hijyeni eğitimi uygulaması yapılırken kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi Ölçeği (PUKİ)”,“Uyku Hijyeni Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği-Öğrenci Formu (MTE-ÖF)”,“Beck Depresyon Ölçeği”ve“Beck Anksiyete Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmada yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, evcil hayvan sahibi olma durumu, çalışma durumu, günlük çalışma saatine göre farklılaşma durumu, psikolojik tedavi alma durumu, psikolojik ilaç tedavisi alma duruma göre etkisi araştırılmaktadır. Verilerin analizinde g-power analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), games howell testi, tukey testi, pearson momentler çarpımı korelasyonu, wilcoxon işaretli sıra testi kullanılmıştır. Analizlerin bulgularının sonucunda uyku hijyeni eğitiminin uyku kalitesini ve uyku hijyenini arttırırken tükenmişlik düzeyini azalttığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler Uyku, uyku hijyeni, uyku kalitesi, tükenmişlik düzeyi
Özet (Çeviri)
Sleep is one of the most basic needs of individuals that enables them to rest in order to continue their daily activities in a healthy way. Inadequate sleep can affect the physiological, psychological and behavioural dimensions of individuals. Sleep hygiene includes practices and habits in order to get maximum benefit from sleep. In cases where sleep hygiene cannot be provided, it is among the important issues since individuals may experience negativities in many aspects of their lives. Burnout is defined as a situation in which an individual does not have the power to adapt to life if he/she does not get enough reward in the subjects he/she labours in his/her life. This study was conducted to examine whether sleep hygiene training has an effect on sleep quality and burnout level of volunteer university students aged 18-35 years. Reaching 409 university students in the study population, 23 control and 23 experimental group participants were randomly selected. While sleep hygiene training was applied to the experimental group, no application was made to the control group.“Personal Information Form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index Scale (PSQI)”,“Sleep Hygiene Form”,“Maslach Burnout Scale-Student Form (MTE-SF)”,“Beck Depression Scale”and“Beck Anxiety Scale”were used as data collection tools. In this study, the effect of age, gender, marital status, having children, having pets, employment status, differentiation according to daily working hours, receiving psychological treatment, receiving psychological drug treatment is investigated. In the analysis of the data, g-power analysis, t test, one-way analysis of variance (ANOVA), games howell test, tukey test, pearson product moment correlation, wilcoxon signed rank test were used. As a result of the findings of the analyses, it was found that sleep hygiene training increased sleep quality and sleep hygiene and decreased burnout level. Keywords Sleep, sleep hygiene, sleep quality, burnout level