Erken dönem bağlanma stilinin ilişkilerde manipülasyon ve dürtüsellik ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of early attachment styles with relationship manipulation and impulsivity
- Tez No: 823226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken dönem bağlanma stillerinin ilişkilerde manipülasyon ve dürtüsellik düzeylerini anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığının incelenmesidir. Araştırma likert tipte bir anketle veri toplanan nicel bir araştırmadır. Araştırma genç erişkin bireylerin katılacağı ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimleyici ve kesitsel nitelikte bir çalışma tasarımındadır. Örneklemi İstanbul ilinde tesadüfi örnekleme yöntemi ile 191 kişi oluşturmuştur. Çalışmada, veri toplama araçları ile çalışmacının oluşturduğu Sosyo Demografik Bilgi Toplama Formu ile İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envarteri kullanılmıştır. Araştırma için toplanan veriler SPSS 27 programıyla analiz edilmiştir. Ölçeklerin birbiri arasındaki ilişkiyi analizi etmek için Pearson Korelasyon analizi, ölçek puanlarının kategorik demografik değişkenlere karşılaştırılmasını analiz etmek için Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki yordayıcılığını analiz etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre erken dönem bağlanma stillerinin ilişkilerde manipülasyon ve dürtüsellik ile ilişkisinde bağlanma stilleri manipülasyon arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether early attachment styles significantly predict the levels of manipulation and impulsivity in relationships. The study is a quantitative research since data will be collected with a Likert-type questionnaire. The research is a descriptive and cross-sectional study design using the relational survey model in which young adult individuals will participate. The sample consisted of 191 people in Istanbul province by random sampling method. Socio Demographic Information Collection Form, Manipulation in Human Relationships Scale, Barrat Impulsivity Scale, Experiences in Close Relationships Inventory were used as data collection tools in the study. The data collected for the study were analyzed with the SPSS 27 program. Pearson Correlation analysis was used to analyze the relationship between the scales, Independent Samples t-test and ANOVA were used to analyze the comparison of scale scores with categorical demographic variables, and Multiple Linear Regression analysis was used to analyze the predictive power of independent variables on the dependent variable. According to the results of the study, a significant positive relationship was found between attachment styles and manipulation in the relationship between early attachment styles and manipulation and impulsivity in relationships.