İşletmelerde kurumsallaşma düzeyinin tespit edilmesi: İnşaat işletmeleri üzerine bir uygulama
Determining the level of institutionalization in businesses: An application on construction businesses
- Tez No: 823224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüz modern dünyasında etkili bir işletme yönetimi ve işletmenin devamlılığı için yapılacak çalışmaların, kişilere bağımlı olmadan; bilimsel standartlar ve kurallar çerçevesinde yürütülmesi, kurumsallaşma olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, inşaat işletmelerindeki kurumsallık düzeyini tespit etmektir. Araştırma kapsamında kurumsallaşma göstergeleri olan; işletme anayasası, profesyonelleşme, biçimsel (örgüt yapısı) stratejik planlama, yönetime katılma, karar alma şekli, yetki devri, etkili bir iletişim kavramları arasındaki ilişkiler hipotezle belirtilmiş ve bunları test etmek için işletme çalışanlarının farklı değişkenlere göre kurumsallık yönetim biçimine karşı algılarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Sakarya ilinde ve ilçelerinde bulunan 7 inşaat işletmesinde, daha önce denenmiş bir ölçekten faydalanarak, farklı değişkenlerin bireyler üzerinde kurumsallık disiplini oluşturup oluşturmadığı tespit edilmek istenmiştir. Böylelikle, bu farklılıkların kurumsallığa katkısı olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada ulaşılan veriler, Sakarya ilindeki inşaat işletmelerinde çalışan 299 kişi üzerinde uygulanan anket ile elde edilmiştir. Bu veriler neticesinde yerel, bölgesel inşaat işletmelerine kıyasla çok uluslu şirketlerin ve holdinglerin örgüt yapısındaki kurumsallaşma algı düzeylerinin anlamlı dramatik farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmayla birlikte inşaat işletmelerinin kurumsallaşma düzeyleri tespit edilmiş olup, elde edilen sonuçların kurumsallaşma yönetim şeklini benimsemeyi düşünen inşaat işletmeleri yöneticilerine farklı bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmektedir. Çalışma sonuçları alan yazındaki araştırmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In today's modern world, it is defined as institutionalization that the studies to be carried out for an effective business management and the continuity of the business are carried out within the framework of scientific standards and rules, without dependence on people. Performance is an indicator of the level at which the objectives of the enterprise are achieved. The aim of this study is to determine the level of institutionalism in construction enterprises. The indicators of institutionalization within the scope of the research are; the relationships between the concepts of business constitution, professionalization, formal (organizational structure) strategic planning, participation in management, Decisional form, transfer of authority, effective communication were stated by hypothesis and in order to test them, it was aimed to measure the perceptions of business employees towards the corporate management style according to different variables. In 7 construction enterprises located in Sakarya province and its districts, it was wanted to determine whether different variables create an institutional discipline on individuals by using a scale that has been tried before. Thus, it was tried to determine whether these differences contribute to institutionalization. The data obtained in this research were obtained through a survey conducted on 299 people working in construction enterprises in Sakarya province. As a result of these data, it has been revealed that the perception levels of institutionalization in the organizational structure of multinational companies and conglomerates show significant dramatic differences compared to local and regional construction enterprises. With this study, the institutionalization levels of construction enterprises have been determined, and it is thought that the results obtained will give a different perspective to the managers of construction enterprises who are considering adopting the institutionalization management method. The study results support the research in the field literature.