6306 sayılı Kanun kapsamında risk arz eden yapılarda güçlendirme, Şişli ilçesi örneği
Reinforcement in risky buildings within the scope of the law numbered 6306, the example of Şişli district.
- Tez No: 823233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SERDAR KAZANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Riskli Yapılar ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şehirler çeşitli mekânsal dokulardan oluşmaktadır. Zaman içinde farklılaşan gereksinimler, nüfusun artışı, kaçak ve plansız yapılaşmalar, afetler ve bunlar doğrultusunda gerçekleşen problemler nedeniyle bu mekânsal dokular yıpranmakta ve işlevsiz hale gelmektedir. Türkiye'de kırsal alanlardan şehirlere göç nedeniyle ortaya çıkan nüfus artışından ötürü konut talebini karşılamada mahalli idarelerin yeterli olmaması nedeniyle bu soruna insanlar kendileri çözüm bularak kendileri inşa işine başlamışlardır. Ancak insanların kendi inşa etmiş olduğu bu yapılar imar planlarından uzak, kültürel ve sosyal ihtiyaçları göz ardı eden, donatı alanları bulunmayan, deprem riski dikkate alınmadan yalnızca barınma ihtiyacına yönelik inşa edilen yapılar olmuştur. Zaman geçmesiyle herhangi bir doğal afete bile maruz kalmadan kendiliğinden yıkılacak duruma gelen bu yapılar can ve mal güvenliği açısından tehlike arz etmektedir. Bilhassa 1999 depreminden sonra yapılaşma ve planlama şartlarında deprem faktörü de dikkate alınmaya başlamış ve kentsel dönüşüm kaçınılmaz hale gelmiştir. Türkiye'de afetler sonrasında gerçekleştirilecek uygulamalar ile ilgili pek çok kanun bulunmakta olup bunların en kapsamlısı 2012'de düzenlenen“6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”dur. Bu çalışmada 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun, İstanbul ili Şişli ilçesindeki bir mahalle kapsamında kentsel dönüşüm projesi ele alınarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities Consist Of Various Spatial Textures. These Spatial Textures Wear Out And Become Dysfunctional Due To Changing Needs Over Time, Population Growth, İllegal And Unplanned Settlements, Disasters And The Problems That Occur İn Line With Them. Due To The Population İncrease İn Turkey Caused By The Migration From Rural Areas To Cities, The Local Administrations Were İnsufficient To Meet The Demand For Housing, So People Found A Solution To This Problem And Started The Construction Work Themselves. However, These Structures, Which People Built Themselves, Were Far From Zoning Plans, İgnoring Cultural And Social Needs, Did Not Have Reinforcement Areas, And Were Built Only For The Need For Shelter, Without Considering The Earthquake Risk. With The Passage Of Time, These Structures, Which Will Collapse On Their Own Without Being Exposed To Any Natural Disaster, Pose A Danger İn Terms Of Life And Property Safety. Especially After The 1999 Earthquake, The Earthquake Factor Started To Be Taken İnto Account İn The Construction And Planning Conditions And Urban Transformation Became İnevitable. There Are Many Laws Regarding The Practices To Be Carried Out After Disasters İn Turkey, The Most Comprehensive Of Which İs The Law No. 6306 On Transformation Of Areas Under Disaster Risk, Which Was İssued İn 2012. In This Study, Law No. 6306 On Transformation Of Areas Under Disaster Risk İs Evaluated By Considering An Urban Transformation Project Within The Scope Of A Neighborhood İn Şişli District Of Istanbul.