Tek düzen hesap planı kapsamında bilanço hesaplarının denetimi
Audit of balance sheet accounts within the scope of uniform chart of accounts
- Tez No: 823234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA CAN DURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İşletmeler de karar alma yetkisini elinde bulunduran yöneticiler, banka ve finans kuruluşları gibi karar alıcılar kararlarını daha doğru ve güvenilir bir şekilde almak için mali tablolara ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla bu mali tabloların amacına uygun şekilde güvenilir olması gerekmektedir. İşletmelerin büyümesiyle beraber muhasebe kayıtları da aynı oranda çeşitlilik kazanmaktadır. Bu çeşitlilikle beraber hatalar ve hileler de artmaktadır. Firmaların kendilerinden kaynaklanan sebeplerden ötürü katlandığı cezaların KKEG olarak takip etmek yerine gider olarak kayıtlara alınması ve şahsi harcamaların gider olarak kayıtlara alınması bu hata ve hilelere örnek olarak gösterilebilmektedir. Buna göre açıklanan bilgilerin yeterince güvenilir olmaması denetimi kaçınılmaz kılmaktadır. Çalışmamız da mali tablolar içerisinde yer alan bilanço hesaplarının tanımı ve beraberinde bu hesaplara kayıtlar yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususlarına değinilmiştir. Örnek uygulama ile incelenen firmada tespit edilen hususlar açıklanarak çalışmada bahsedilen hususların pratik de uygulaması sağlanmıştır. Bu çalışmada, literatür taraması yapılarak, denetime ilişkin açıklamalar yapılmış çok sayıda tebliğ ve sirkülerlerden faydalanılarak konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı bilanço hesaplarının incelemesi yapılırken hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirleterek yapılan hataların göz önüne çıkartılmasıdır. Dolayısıyla işletmelerde ve finansal kuruluşlarda karar alıcılara daha doğru ve güvenilir mali tablolar sunulmasını sağlamaktır. Anahtar Kelimeler Bilanço hesapları, denetim, mali tablolar
Özet (Çeviri)
Managers who have the authority to make decision in businesses and decision makers such as banks and financial institutions need financial statements to make decisions more accurately and reliably. Therefore these financial statements need to be secure for their intended purposes. With the growth of businesses, accounting records also diversify at the same rate. Errors and frauds are also increasing with this increase. Recording penalties induced by the companies themselves as an expense instead of following them as KKEG and recording personal expenses as expenses can be given as instances of these errors and frauds. The fact that the information provided is not reliable enough makes the audit inevitable. In our study, the definition of the balance sheet accounts existing in the financial statements and what should be considered when recording to these accounts are mentioned. With the sample application, the issues determined in the company examined are explained and the practical application of the issues mentioned in the study are provided. In this study, explanations regarding the audit were made by reviewing the literature and the subject was tried to be clarified by usage of many communiques and circulars. The purpose of this study is to reveal the mistakes made by specifying what should be taken into account while examining balance sheet accounts. Therefore, to provide more accurate and decent financial statements for decision makers in businesses and financial institutions. Keywords Balance sheet accounts, audit, financial statements