Yetişkin bireylerde büyüme korkusu ile anksiyete ve yeme bozukluğu arasındaki ilişki
The relationship between fear of growing up and anxiety and eating disorder in adults
  1. Tez No: 823232
  2. Yazar: BERFİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde büyüme korkusunun anksiyete ve yeme bozukluğunu anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma 25-35 yaş arasında olan 400 yetişkin ile yürütülmüştür. Katılımcıların %61,3'ü kadın, %38,8'i erkektir. Yapılan çalışmada, Sosyo Demografik Bilgi Formu, Büyüme Korkusu Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Google Forms aracılığı ile katılımcılara çevrimiçi anketler verilerek toplanmıştır. Elde edilen bulgular sonucu büyüme korkusu ile anksiyete ve yeme bozukluğu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda büyüme korkusunun anksiyete ve yeme bozukluğu için anlamlı düzeyde bir yordayıcı olduğu bulgulanmıştır. Büyümenin gerektirdiği sorumluluk ile bağımsızlığın yarattığı endişe kişiler üzerinde sosyal ve duygusal güçlüklerle karakterize bir korku hâli ile tanımlanmaktadır. Literatürde büyüme korkusu ile anksiyete ve yeme bozukluklarının bir arada olduğu bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma klinik açıdan anksiyete ve yeme bozuklukları konusunda ne gibi müdahaleler yapılacağına dair bir sonuç ortaya koyabilmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirliklerini yeniden test etmek ise literatüre olan bir diğer katkıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the fear of growing up in adult individuals significantly predicts anxiety and eating disorders. To achieve this goal, a relational screening method was employed. The study was conducted with 400 adults aged between 25 and 35. Of the participants, 61.3% were female and 38.8% were male. In the conducted study, the Socio-Demographic Information Form, Growth Fear Scale, Beck Anxiety Scale, and Eating Disorder Rating Scale were utilized as research instruments. Data were collected through online questionnaires administered to participants via Google Forms. The findings of the study revealed a statistically significant positive correlation between the fear of growing up and the presence of anxiety and eating disorders. Additionally, it was determined that the fear of growing up serves as a significant predictor for both anxiety and eating disorders. The anxiety stemming from the responsibilities and independence associated with the process of growing up is characterized by a state of fear accompanied by social and emotional challenges. Notably, the existing literature lacks any research that concurrently addresses the fear of growing up alongside anxiety and eating disorders. This study holds importance in the clinical realm, as it offers valuable insights into potential interventions for addressing anxiety and eating disorders. Furthermore, re-evaluating the validity and reliability of the scales employed within this research contributes to the existing body of literature.