Uçak bakım ve onarım şirketinde (MRO) RFID tabanlı süreç yönetim modelinin uygulaması
Implementation of RFID based process management model in aviation maintenance repair and overhaul company
- Tez No: 823244
- Danışmanlar: DR. SELÇUK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Radyo frekansı tanımlaması (RFID) artık ulaşım ve lojistik dünyasında yaygın bir uygulamadır. Özellikle üretim ve lojistik hatlarında daha az duruş süresi, daha düşük stok maliyetleri ve maksimum karlılık için makine ve süreç optimizasyonu adına sıklıkla kullanılır hale geldi. Envanteri belirleme, bulma ve kimlik doğrulama gibi görevleri sorunsuz bir şekilde otomatikleştirir. Araç ve ekipmanların takibi, elektronik geçiş ücreti tahsilatının iyileştirilmesi gibi birçok otomasyona bağlı uygulamada sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu teknolojinin farklı alanlarda benimsenmesi, yaygın olarak, barkod kullananların ötesinde operasyonel verimlilikte önemli gelişmelerle sonuçlandı. Havacılık endüstrisinde, RFID teknolojisinin ilk kullanımı bagaj, kargo ve konteynırları izlemek ve bulmaktı. RFID havacılık sektöründe, uçak filolarında can yelekleri, oksijen tüpleri, yangın söndürücüler, uzatmalı emniyet kemerleri, kulaklıklar, el fenerleri, hayatta kalma kitleri ve oksijen jeneratörleri gibi diğer yerleşik acil durum ekipmanlarında ilk olarak kullanıldı. Son zamanlarda, uçak parçalarının doğru bir şekilde izlenmesi ve ilgili operasyonel bilgilerin korunması ihtiyacı, RFID için yeni uygulamalar açıldı ve Havacılığın iki önde ismi Airbus ve Boeing parça üretimlerinden etiketleri kullanmaya başladı ve havacılıkta önemli üreticiler RFID için ortak endüstri standardı çözümler geliştirmek için birlikte çalışmaya başladılar. Bizim çalışmamızda, Türkiye'de yerleşik bir hava araçları teknik bakım ve onarım şirketinin RFID kullanımıyla bakım süreçlerini yönetebilmesi için depo alanı, iş akış modelleri, standart prosedürleri ve uyulması gerekli resmi protokolleri çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio frequency identification (RFID) is now common practice in the world of transportation and logistics. It has become frequently used for machine and process optimization for less downtime, lower inventory costs and maximum profitability, especially in production and logistics lines. It seamlessly automates tasks such as identifying, finding, and authenticating inventory. It has started to be used frequently in many automation-related applications such as tracking vehicles and equipment, improving electronic toll collection. Widespread adoption of this technology has resulted in significant improvements in operational efficiency beyond those using barcodes. In the aviation industry, the first use of RFID technology was to track and locate luggage, cargo and containers. In the aviation industry, RFID was first used in aircraft fleets in other onboard emergency equipment such as life jackets, oxygen cylinders, fire extinguishers, extended seat belts, earplugs, flashlights, survival kits, and oxygen generators. Recently, the need for accurate tracking of aircraft parts and protection of relevant operational information has opened up new applications for RFID, and two leading names in aviation, Airbus and Boeing, have started to use tags from their parts production and major manufacturers in aviation. They began working together to develop common industry standard solutions for RFID. In our study, warehouse area, work flow models, standard procedures and official protocols to be complied with have been drawn up for an aircraft technical maintenance and repair company based in Turkey to manage their maintenance processes using RFID.