18 yaşındaki lise öğrencilerinde narsistik kişilik eğilimi ve algılanan ebeveyn tutumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived parental attitude and narcissistic personality tendency and life satisfaction in 18-year-old high school students
  1. Tez No: 823246
  2. Yazar: KEVSER HABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yapılan araştırmalar günümüzde özgüvenli bireyler yetiştirmek istenirken, narsistik eğilimli bireylerin sayısının arttığını göstermektedir. Bu nedenle gelişim dönemindeki lise öğrencilerinde narsistik kişilik eğiliminin incelenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, narsistik kişilik eğilimi ve algılanan ebeveyn tutumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Esenler ilçesinde yaşayan ve öğrenim gören 18 yaşını doldurmuş 1486 lise öğrencisi oluşturmuştur. Güç analizi hesaplaması yapılarak çalışmada, farklı türde 7 liseden rastgele seçilen 322 öğrenci ile çalışılmıştır. Katılımcıların 164'ü kız, 158'i erkektir. Örneklemin % 50,9'u kız ve %49,1'i erkektir. Araştırmanın yöntemi nicel ve son ölçümlüdür. Veri toplama araçları olarak; demografik bilgileri öğrenmek amacıyla“Sosyodemografik Bilgi Formu”; narsistik kişilik eğilimi için“Narsistik Kişilik Envanteri”, algılanan ebeveyn tutumları için“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği”ve yaşam doyumu için "Yaşam Doyumu Ölçeği'ni kapsayan toplamda 57 sorudan oluşan envanter kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveyn tutumlarının narsistik kişilik eğilimi üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür. Erkek öğrencilerin, kız öğrencilere göre narsistik kişilik eğilimlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Annelerinin eğitim seviyesi azaldıkça, öğrencilerin narsistik kişilik eğiliminin ve psikolojik sorun yaşama ihtimalinin arttığı saptanmıştır. Annelerinin eğitim seviyesi yükseldikçe, öğrencilerin yaşam doyumlarının arttığı saptanmıştır. Babalarının eğitim düzeyleri yükseldikçe öğrencilerin narsistik kişilik eğilim seviyelerinin azaldığı ve yaşam doyumlarının arttığı saptanmıştır. Aile gelir düzeyleri arttıkça öğrencilerin narsistik kişilik eğilim seviyelerinin ve yaşam doyum seviyelerinin yükseldiği görülmüştür. Öğrencilerden yurtta ya da akrabalarıyla yaşayanların, ailesiyle yaşayanlara göre narsistik kişilik eğilimlerinin ve yaşam doyumlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Psikoterapi almayan öğrencilerin, psikoterapi alanlara göre narsistik kişilik eğilimlerinin ve yaşam doyumlarının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, while it is desired to raise self-confident individuals, studies show that the number of individuals with narcissistic tendencies is increasing. For this reason, it is thought that it is important to examine the narcissistic personality tendency in high school students in the developmental period. The aim of this study is to examine the relationship between narcissistic personality tendency and perceived parental attitude and life satisfaction. The population of the research consisted of 1486 high school students over the age of 18 living and studying in Esenler district of Istanbul. Power analysis calculation was made and it was studied with 322 randomly selected students from 7 different high schools. 164 of the participants are girls and 158 of them are boys. 50.9% of the sample is female and 49.1% is male. The method of the research is quantitative and post-measurement. As data collection tools, inventories consisting of 57 questions were used including“Sociodemographic Information Form”to learn demographic information; the“Narcissistic Personality Inventory”for narcissistic personality tendency, EMBU-C (Egna Minnen Barndoms Uppfostran for Children) for perceived parental attitudes, and“The Satisfaction With Life Scale”for life satisfaction. According to the findings of the study, it was determined that parental attitudes have no effect on narcissistic personality tendency. Male students have higher narcissistic personality tendencies than female students. As the educational level of their mothers decreased, students' narcissistic personality tendency and the possibility of having psychological problems increased. As the educational level of their mothers increased, students' life satisfaction increased. As the educational level of their fathers increased, students' narcissistic personality tendencies decreased and their life satisfaction increased. As family income levels increased, students' narcissistic personality tendency levels and life satisfaction levels increased. Among the students, those who live in dormitories or with relatives have higher levels of narcissistic personality tendencies and life satisfaction than those who live with their families. Students who did not receive psychotherapy have higher levels of narcissistic personality tendencies and life satisfaction than those who received psychotherapy.