21. yüzyılın öğrenen ve öğreten becerilerini kullanmaları bağlamında Kayseri'de çalışan öğretmenlerin incelenmesi
Investigation of teachers working in Kayseri in the context of their use of 21st century learner and teacher skills
  1. Tez No: 823275
  2. Yazar: TUĞRUL BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMİR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kayseri'de çalışan öğretmelerin 21. yüzyıl öğrenen ve öğreten becerilerini çeşitli değişkenler açısından incelemek, öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenen ve öğreten becerileri kullanım seviyelerini ortaya koymaktır. Araştırma tekil ve ilişkisel tarama modellerinin birlikte kullanımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Kayseri'de MEB'e bağlı resmi okullarda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Kayseri'de MEB'e bağlı resmi okullarda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında çalışan 405 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri Orhan Göksün ve Kurt (2017) tarafından oluşturulan“21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Öğrenen Becerileri Kullanım Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi için SPSS 22.0 programından yararlanılmış ve ilişkisiz örneklemler t testi, betimsel analiz, ANOVA, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenen ve öğreten becerilerinin yüksek seviyede olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin 21. yüzyıl öğrenen ve öğreten becerilerinin cinsiyet, eğitim durumu ve çalışılan yerleşim yerine göre değişmediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin 21. yüzyıl öğreten ve öğrenen becerilerinin çalıştıkları okul düzeylerine göre ve 21. yüzyıl öğrenen becerilerinin öğretmenlerin kıdemlerine göre anlamlı farklılık oluşturduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the 21st century learner and teacher skills of teachers working in Kayseri regarding variables and reveal the level of use of 21st century learner and teacher skills by teachers. The research was carried out by using singular and relational scanning models. The participants consist of teachers working at public schools in Kayseri affiliated to the Ministry of National Education. The sample consists of 405 teachers working at public schools in Kayseri affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. The data was collected using the“21st Century Teacher Skills Use Scale”, and“21st Century of Learner Skills Use Scale”(Orhan Göksün & Kurt, (2017). SPSS 22.0 was used for data analysis and unrelated samples t-test, descriptive analysis, ANOVA, Pearson correlation analysis were used. As a result, teachers' 21st century learner and teacher skills were found to be at a high level. It was found out that the 21st century learner and teacher skills of teachers did not change in terms of gender, educational status and place of work. In addition, it was found that the 21st century teacher and learner skills of the teachers made a significant difference in terms of the school level they worked at and the 21st century learner skills in terms of the seniority of the teachers.