Almanya ve Türkiye'de okul öncesi eğitim sisteminin karşılaştırılması
Comparison of pre-school education system in Germany and Turkey
  1. Tez No: 823281
  2. Yazar: REYHAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Okul öncesi eğitim, çocukların gelişiminde kritik bir rol oynayan önemli bir aşamadır. Araştırmalar sonucunda okul öncesi eğitimin, çocukların gelecekteki akademik başarıları ve sosyal becerilerini etkilediğini göstermektedir. Bu araştırmada; Alman ve Türk okul öncesi eğitim sisteminin yapı, amaç, benimsenen yaklaşım, bütçe, personel, okullaşma oranı ve akademik başarıya katkısı bakımından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu karşılaştırmalı eğitim çalışmasında, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi metodu, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma, okul öncesi eğitimdeki amaçlar bakımından Türkiye'de anadilde konuşmaya vurgu yapılırken, Almanya'da ise ekip çalışması ve yaratıcı ifade becerilerine vurgu yapıldığını göstermiştir. Yapısal olarak Türk ve Alman eğitim sistemleri devlet ve kurum özerkliği ve merkezi kontrol açısından farklılıklar göstermektedir. Benimsenen yaklaşımlar bakımından iki ülke arasında Almanya'da Waldorf yaklaşımının benimsenmesi ve Türkiye'de MEB tarafından hazırlanan farklı yaklaşımların bir kombinasyonu olan eğitim yaklaşımının uygulanması açısından farklar bulunmuştur. Araştırma; okullaşma oranında, okul öncesi eğitimdeki personel sayısında ve eğitime ayrılan bütçe miktarında Türkiye'nin Almanya'nın gerisinde olduğunu göstermiştir. Araştırma; eğitime ayrılan bütçenin öğretmen sayısını, eğitimin kalitesini ve başarısını etkilediğini göstermiştir. Araştırma; okul öncesi eğitime devam eden Alman ve Türk öğrencilerin akademik başarılarında fark olduğunu göstermiştir. Daha uzun okul öncesi eğitime katılma sürelerine sahip olan Almanya'da öğrencilerin sonraki eğitim kademelerinde matematik ve fen başarıları daha yüksektir. Türkiye'nin okul öncesi okullaşma oranında geçmişe göre artış göstermesine rağmen, PISA ve TIMMS değerlendirmelerinde halen OECD ortalamalarının altında kaldığı görülmüştür. Araştırmada, bu genel sonuçlar doğrultusunda Türkiye'de okul öncesi eğitime yönelik çeşitli iyileştirmeler önerilmiştir. Araştırmanın konu alanındaki çalışmalara ve uygulamalara ışık tutması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Preschool education is an important stage that plays a critical role in the development of children. Previous studies indicated that preschool education affects children's future academic achievement and social skills. Therefore, this study aimed at comparing the preschool education system in Germany and Turkey in terms of various statistics. In this comparative education study, document analysis method from qualitative research methods and case study from qualitative research designs were used. The data were analyzed using the descriptive analysis method. The research showed that while speaking in the mother tongue was emphasized in Turkey, teamwork and creative expression skills were emphasized in Germany for the purposes of preschool education. Structurally, Turkish and German education systems differ in terms of state and institution autonomy and central control. In terms of approaches adopted, differences were found between the two countries in terms of the adoption of the Waldorf approach in Germany and the implementation of the educational approach, which is a combination of different approaches prepared by the Ministry of National Education in Turkey. The research showed that Turkey lags behind Germany in the schooling rate, the number of personnel in pre-school education, and the amount of budget allocated to the pre-school education. The research has shown that the budget allocated to education affects the number of teachers, the quality, and success of education. The results revealed that there is a difference in the academic achievement of German and Turkish students attending pre-school education. In Germany, which has longer pre-school attendance, students' success in mathematics and science is higher at later education levels. Although Turkey's pre-school enrollment rate has increased compared to the past, it is still below OECD averages according to the PISA and TIMMS evaluations. In the study, various improvements have been proposed for pre-school education in Turkey in line with these main results. It is believed that the research will shed light on studies and practices in this area.