Rol teorisi perspektifinden dış politika ve kitlesel göç: ANAP (1988-1991) ve AKP (2011-2020) dönemi karşılaştırmalı analizi
Foreign policy and mass migration from a role theory perspective: Comparative analysis of ANAP (1988-1991) and the AKP (2011-2020) periods
- Tez No: 823288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN BARIŞ GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, 'devletler ekonomik açıdan külfetli ve genellikle güvenlik sorunu olarak algılanan kitlesel göçleri rasyonel bir tercih olmadığı halde neden kabul etmektedir? Sorusundan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Bu soruya yanıt olarak devletlerin dış politika amaçlarıyla örtüştüğü takdirde kitlesel göçleri kabul edebileceği verilmektedir. Vaka olarak AKP (2011-2020) ve ANAP (1988-1991) dönemlerinin seçilme nedeni, iki dönemde de benzer dış politika anlayışı benimsenmişken ve iki dönemde de aynı bölgeden kitlesel göç hareketlerine tanık olunmuşken göç politikalarının birbirinden farklı olmasıdır. AKP döneminde oldukça serbest göç ve sınır politikaları izlenirken ANAP döneminde güvenlik odaklı sınır politikalarına daha fazla önem verilmiştir. Buna paralel olarak AKP döneminde kitlesel göçler dış politika amaçlarına karşılık gelirken ANAP döneminde gelmemiştir. Çalışmada rol teorisinin kullanılma sebebi ise hem maddi hem düşünsel faktörlere odaklanma olanağı sunan bu yaklaşımın devletlerin aldıkları kararlardaki anomalileri açıklamaya yardımcı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines 'Why states accept mass migration, which is economically burdensome and generally perceived as a security problem, although it is may not be a rational choice?' In this study, the response to this inquiry is that states may welcome mass migrations when they align with their foreign policy goals. The rationale behind selecting the AKP (2011-2020) and ANAP (1988-1991) periods as a case study is that, despite the adoption of a similar foreign policy approach in both periods, their immigration policies differed from each other. During the ANAP period, immigration and border policies were relatively security-oriented, whereas the AKP period witnessed a shift towards more open immigration policies. Similarly, while mass migrations were instrumentalized for foreign policy goals in the AKP period, such instrumentalization did not occur during the ANAP period. The rationale behind employing role theory in this study is its capacity to encompass both material and ideational factors, thereby aiding in the explication of anomalies observed in state decisions.