Küreselleşmenin ulus devlete etkileri: Doğu Akdeniz'deki enerji meselesi
The effects of globalization on the nation state: The energy issue in the Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 823300
  2. Yazar: ARZU AKÇA KİP
  3. Danışmanlar: DR. CANAN UĞUR RIZZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarının bulunmasını küreselleşme teorisi çerçevesinde bölge devletleri, uluslararası örgütler ve şirketler açısından analiz etmektedir. Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarına ilişkin çalışmalar ağırlıklı olarak bölge devletleri arasındaki jeopolitik, enerji güvenliği, ekonomik ve hukuki çatışmaları değerlendirmektedir. Fakat bölgesel örgütler (AB), bölgeye uzak devletler (ABD, Rusya ve Çin) ve şirketler (Total, Eni) de giderek sürece dahil olmaktadır. Aktörler arasındaki ilişkiyi küreselleşme teorisiyle açıklayan bu çalışma, Doğu Akdeniz'de enerji keşfinin bölgedeki ulus devletler arasındaki çatışma nedeniyle tam anlamıyla bir iş birliği sağlamamasına rağmen, hem bölgesel örgütlerin hem de devletlerin şirketler aracılığıyla artan bir ilişkiler ağı ortaya koyduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the availability of energy resources in the Eastern Mediterranean in terms of regional states, international organizations and companies within the framework of globalization theory. Studies on energy resources in the Eastern Mediterranean mainly evaluate the geopolitical, energy security, economic and legal conflicts between the states of the region. However, regional organizations (EU), distant states (USA, Russia and China) and companies (Total, Eni) are also increasingly involved in the process. Explaining the relationship between the actors with the theory of globalization, this study argues that although the energy exploration in the Eastern Mediterranean does not provide full cooperation due to the conflict between the nation-states in the region, both regional organizations and states reveal an increasing network of relations through companies.