Tanpınar, Prıestley ve James'te şehir algısı
The notion of city in Tanpınar, Priestley and James
- Tez No: 921818
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Şehir ve şehirleşme birçok alanın konusu olduğu gibi edebiyatın da nesnesi olmuş ve çeşitli ülkelerden yazarların şehre dair algıları eserlerinde sıklıkla kendine yer bulmuştur. Bu çalışmada Türk, İngiliz ve Amerikan edebiyatlarının önemli yazarlarının belli eserlerindeki şehir algısının incelenmesi amaçlanmakta olup, bu doğrultuda üç farklı yazarın kendi ülkelerinde yaptıkları gezilere odaklanan eserleri ele alınmıştır. Bunun için Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir (1946), John Boynton Priestley'in The English Journey (1933) ve Henry James'in The American Scene (1907) romanları belirlenmiştir. Çalışmada bu eserlerin nesnesi olan şehirlerin mimari, tarihi ve kültürel unsurlarının temsillerinin yazarların şehir algısını nasıl inşa ettiği incelenmekte ve her üç yazarın bu unsurları temsil ediş biçimleri analiz edilmektedir. Tezde eserlerdeki şehir algısını ortaya koymak için ilgili şehir tasvirleri Marksist bakış açısı başta olmak üzere, periferik şehir, gezi edebiyatı ve edebi gazetecilik açısından ele alınmış olup, zaman ve mekân yönünden de incelenmiştir. Bu kapsamda ilgili eserlerin nesnesi olan şehirlerdeki sosyo-kültürel değişimler ile bu şehirlerin periferide yer almalarından kaynaklanan kendilerine özgü durumlar tespit edilmiş olup, şehir ve şehirleşme kavramları ile şehir-edebiyat ilişkisinin eserlerdeki yansıması ortaya koyulmuştur. Böylece bu tez, adı geçen kuram ve kavramları kullanarak, üç farklı ülkeden üç yazarın kendi seyahatlerinde gözlemledikleri şehirlere dair algılarının merkezinde bulunan tarih, kültür ve mimari gibi temel unsurları inceler, karşılaştırır ve edebiyat çerçevesinde temsillerini ortaya koyar. Bu yaklaşım, Tanpınar, Priestley ve James'in eserlerindeki şehir algısının detaylı biçimde incelenmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
The city and urbanization have been the subject of many fields as well as the object of literature, and the perceptions of the city by writers from various countries have often found a place in their works. This study aims to examine the perception of the city in certain works of important writers of Turkish, English and American literature, and in this context, the works of three different writers focusing on their travels in their own countries have been examined. For this purpose, Ahmet Hamdi Tanpınar's Beş Şehir (1946), John Boynton Priestley's The English Journey (1933) and Henry James' The American Scene (1907) novels have been determined. In the study, how the representations of the architectural, historical and cultural elements of the cities that are the objects of these works construct the writers' perception of the city is examined, and the ways in which all three writers represent these elements are analyzed. In order to reveal the perception of the city in the works in the thesis, the relevant city depictions are examined from a Marxist perspective, peripheral city, travel literature and literary journalism, and are also examined in terms of time and space. In this context, the socio-cultural changes in the cities that are the objects of the relevant works and the unique situations that arise from the peripherality of these cities have been determined, and the reflection of the concepts of city and urbanization and the city-literature relationship in the works have been revealed. Thus, using the aforementioned theories and concepts, this thesis examines and compares the basic elements such as history, culture and architecture that are at the center of the perceptions of three writers from three different countries about the cities they observed during their travels, and reveals their representations within the framework of literature. This approach allows a detailed examination of the perception of the city in the works of Tanpınar, Priestley and James.