Kriz yönetimi ve dijital diplomasi: Avrupa Birliği'nin (AB) ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği'nin (ASEAN) karşılaştırması
Crisis management and digital diplomacy: A comparison of the European Union (EU) and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN)
- Tez No: 823341
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE DİDEM BUHARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi alanında büyük bir dönüşüm yaşanmasına neden oldu. Bu dönüşüm süreci, COVID-19 pandemisi ile hız kazandı. COVID-19 krizi, küresel iş birliği, iletişim, koordinasyon ve kriz yönetimi için dijital diplomasinin kritik rolünün altını çizerek, uluslararası toplumun dikkatini dijital diplomasiye çekti. COVID-19 krizi gibi küresel ölçekteki olaylar, dijital diplomasiyi daha da önemli hale getirdi. Bu tez,“küresel yönetişimin ana aktörlerinden olan bölgesel örgütler bir kriz zamanında dijital diplomasiyi nasıl kullanırlar? Dijital alanda krize nasıl yanıt verirler?”sorusuna yanıt vermek için dijital diplomasi ve kriz yönetimi arasında köprü kurarak AB'nin ve ASEAN'ın COVID-19 krizindeki dijital diplomasi faaliyetlerini incelemektedir. Farklı coğrafi bölgelerde yer alan AB ve ASEAN, farklı siyasi ve ekonomik entegrasyon süreçlerine sahiptir. Ancak, ortak bir krizle karşı karşıya kaldıklarında, dijital diplomasi kullanımlarında 'benzer eğilimler' göstermişlerdir. AB ve ASEAN bölgesel örgütleri, COVID-19 krizinde dijital diplomasi araçlarından biri olan Twitter'ı 'yayıncılık', 'kısıtlı etkileşim' ve 'ağ kurmak' için kullanmıştır. Bununla birlikte, benzer anlatılar ile krize karşı anlam oluşturmuşlardır. Bu bağlamda tez, AB ve ASEAN karşılaştırmalarına karşı ön yargıyı kırarak, farklı sistemlerin benzer davranışlar gösterdiğini savunmaktadır. Ayrıca, tez dijital diplomasinin kriz yönetimi potansiyeline de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in recent years have led to transformations in the fields of International Relations and Diplomacy. This transformation process accelerated with the COVID-19 pandemic. The COVID-19 crisis has drawn the attention of the international community to digital diplomacy, highlighting its critical role in global cooperation, communication, coordination, and crisis management. Global-scale issues such as the COVID-19 crisis have made digital diplomacy even more important. This thesis examines the EU's and ASEAN's digital diplomacy practices in the COVID-19 crisis, bridging digital diplomacy and crisis management to answer the question“How do regional organizations, as key actors in global governance, use digital diplomacy in time of a crisis? How do they respond to crisis in the digital space?”. Located in different geographical regions, the EU and ASEAN have different political and economic integration processes. However, when faced with a common crisis, they demonstrated 'similar tendencies' in their use of digital diplomacy. During the COVID-19 crisis, the EU and ASEAN regional organizations used Twitter as a digital diplomacy tool for 'broadcasting,' 'limited engagement,' and 'networking.' Furthermore, they created meaning against the crisis with similar narratives. In this context, the thesis argues that different systems demonstrate similar behavior, overcoming the bias against comparisons between the EU and ASEAN. This thesis also sheds light on the crisis management potential of digital diplomacy.