Koroner arter hastalığı ve diyastolik disfonksiyon ilişkisi
Relationship between coronary artery disease and diastolic dysfunction
- Tez No: 823342
- Danışmanlar: UZMAN HÜLYA ÇİÇEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı ile diastolik disfonksiyonun arasındaki ilşkiyi ortaya koymaktır. Özellikle minimal koroner arter hastalığında yani iskemi oluşmadan önce diastolik parametrlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Planı: Bilinen diabetes mellitus, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, aritmi gibi hastalıkları olmayan hastalarda anjina yada pozitif stres testi sonrasında yapılan koroner anjiyografide hastalar 15 er kişilik 3 temel gruba ayrıldı ;normal koroner arterler, minimal koroner arter hastalığı olanlar ve major koroner arter hastalığı olanlar. Bu gruplar arasında diastolik parametreler incelendi. Bu parametreler arasında ; EF, E/A, Ea, Aa, E/Ea, EDZ, IVGZ gibi parametreler mevcuttur. Ayrıca hastalar koroner arter hastalığı açısından etkilenen damar sayısı ile diastolik parametreler açısından değerlendirildi. Bulgular:Gruplar arasında cinsiyet , sigara kullanımı , vücut kitle indeksi, diastolik kan basıncı ve laboratuar bulguları arasında fark saptanmadı. Normal koroner arter grubunın yaş ortalaması ve sistolik kan basıncı daha düşük saptandı. E/A minimal koroner arter hastalığı ile normal koroner arter grubunda anlamlı fark saptandı.( 1,10±0,29, 0,85±0,24, P =0,030). Medial Ea ve lateral Ea minimal koroner arter ve major koroner arter grubunda normal koroner arter grubuna göre istastiksel açıdan anlamlı olarak büyük saptandı.(Sırası İle 0,09±0,02, 0,09±0,02, 0,12±0,02 P=0,001). E/Ea major koroner arterde istatiksel olarak normal koroner arter grubuna göre fazla saptandı.( 7,5±3,1, 5,3±1,2 , P=0,014). Medial ve lateral Ea normal koroner arter grubunda , 1 damar ve 3-4 damar etkilenen hasta gruplarına göre daha yüksek saptandı. . E/A ise normal koroner arter grubunda ,1 damar etkilenen gruba göre yüksek saptandı. Sonuç:Çalışmamızda birçok diastolik parametrelerin koroner arter hastalığının artışı ile paralel olarak etkilenmediği ,fakat diastolik disfonskiyonu saptamada daha sensitif ve daha spesifik olan Ea ,E/Ea, Ea/Aa gibi parametrelede istatiksel anlamlılık olmamakla beraber koroner arter hastalığı yükünün artışı ile beraber korelasyon gösterdiği izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the relationship between coronary artery disease and diastolic dysfunction. In particular, it is aimed to examine diastolic parameters in minimal coronary artery disease, that is, before ischemia occurs. Methods: Coronary angiography was performed after angina or positive stress test in patients without known diabetes mellitus, hypertension, coronary artery disease, heart failure, arrhythmia and patients were divided into 3 main groups of 15 patients each; normal coronary arteries, minimal coronary artery disease and major coronary artery disease.Diastolic parameters were analysed between these groups. Among these parameters; EF, E/A, Ea, Aa, E/Ea, EDZ, IVGZ are available. In addition, the number of affected vessels and diastolic parameters were evaluated in terms of coronary artery disease. Results:There was no difference between the groups in terms of gender, smoking, body mass index, diastolic blood pressure and laboratory findings. Mean age and systolic blood pressure were lower in the normal coronary artery group. There was a significant difference between E/A minimal coronary artery disease and normal coronary artery group (1.10±0.29, 0.85±0.24, P=0.030). Medial Ea and lateral Ea were significantly greater in the minimal coronary artery and major coronary artery group than in the normal coronary artery group (0.09±0.02, 0.09±0.02, 0.12±0.02, P=0.001, respectively). E/Ea was statistically higher in the major coronary artery group than in the normal coronary artery group (7.5±3.1, 5.3±1.2, P=0.014). Medial and lateral Ea were higher in the normal coronary artery group than in the 1-vessel and 3-4 vessel affected patient groups. E/A was higher in the normal coronary artery group than in the 1-vessel affected group. Conclusion:In our study, it was observed that many diastolic parameters were not affected in parallel with the increase in coronary artery disease, but parameters such as Ea, E/Ea, Ea/Aa, which are more sensitive and more specific in detecting diastolic dysfunction, showed correlation with the increase in coronary artery disease burden, although there was no statistical significance.