Türkiye'nin dijital diplomasi perspektifi: Afrika çalışması
Türkiye's digital diplomacy perspective: The study of Africa
  1. Tez No: 875335
  2. Yazar: MEHMET CAN TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Devletler açısından uluslararası ilişkiler ve uluslararası iletişim kavramlarının anlamı ve uygulamaları, küreselleşme ile dijitalleşme kavramlarında olan değişimler sonucunda geçmişe nazaran hızla değişmiştir. Dijitalleşme süreçlerinin dünya toplumlarının hayatına daha fazla entegre olması neticesinde günlük yaşam dinamikleri farklılaşmıştır. Küreselleşme süreciyle devletler özellikle insanlara ve toplumlara yönelik kamu diplomasisi ve kültürel diplomasi politikaları üretmeye başlamışlardır. Küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle ekonomik ve kültürel süreçlerin daha bütünleşik ele alınması neticesinde devletlerin dış politika stratejileri kendileri ile ilişkili bir şekilde etkileşime, uzlaşıya, anlaşmaya dayalı ve iletişimi ön plana alan içeriklerden oluşturulmaya başlanmıştır. Bilgi, bilimin ve tekniğin temel gelişim noktasında olduğu günümüzde dijitalleşme süreçleri bireylere, toplumlara, işletmelere ve devletlere olumlu olduğu kadar olumsuz yönler de sunmaktadır. Özellikle devletler hem kendi hedef kitlelerini hem de yabancı potansiyel hedef kitlelerini ön plana alan çok boyutlu ilişkileri yürüttükleri için bu anlamda dijitalleşmenin olumlu ve olumsuz yönlerine dikkat ederek çalışmalarını gerçekleştirmelidir. Devletlerin, hedef kitlelerle olan etkileşiminde medya ilişkileri, algı yönetimi, sorun ve kriz yönetimi, imaj ve itibarın yönetimi ile dijital iletişim gibi halkla ilişkilerin direkt uygulama yöntemlerinden planlı, nitelikli ve stratejik olarak yararlanması gerekmektedir. Devletin kendisiyle ilişkili yumuşak güç unsurlarını yabancı hedef kitlelere kültürel, insani, eğitim, sağlık gibi alanlar başta olmak üzere uluslararası yayıncılık diplomasinin ve dijital platformların katkısıyla aktarması faydasına olmaktadır. Bu kapsamda günümüz anlayışına uygun bir şekilde her devletin dijital diplomasi faaliyetlerine odaklanması, bu ortama uygun planlar yapması ve stratejiler oluşturması gerekmektedir. Bu çalışmanın literatür kısmında küreselleşme, dijitalleşme, iletişim ve dijital iletişim, halkla ilişkiler ve halkla ilişkilerin uygulama alanlarına, kamu diplomasisi, güç ve yumuşak güce, kamu diplomasisi uygulama alanlarına ve dijital diplomasiye odaklanılmış ve bu çerçevede içerikler incelenmiştir. Tezin araştırma kısmının başlangıcında öncelikli olarak tezin problemi, amacı, önemi, evreni, örneklemi, kapsamı, sınırlıkları, soruları, yöntemi, kategorileri ve veri analizi ile ilişkili bilgiler verilmiştir. Bu tez çalışmasının araştırma kısmında Türkiye'nin Afrika'da dijital diplomasi faaliyetleri kapsamında hangi çalışmaları yaptığına ve temel faaliyet konularına odaklanılmıştır. Bu faaliyetlerin ve çalışmaların dijital ortamdaki varlıklarının incelenmesi sürecinde araştırma yöntemi olarak içerik analizi seçilmiştir. Durum çalışması niteliğinde olan araştırma hakkındaki verilere Türkiye'nin resmi diplomasi ve kamu diplomasisi kurumları olan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, TİKA, YEE, YTB ile Türkiye'nin uluslararası yayıncılık diplomasisi kurumları olan Anadolu Ajansı İngilizce ve TRT World üzerinden erişilmiştir. Toplumsal, ekonomik, kültürel ve politik kategoriler çerçevesinde alt kodların belirlenmesinin ardından elde edilen veriler“MAXQDA 24”programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın amacına, yöntemine, problemine, sorularına uygun olarak elde edilen bulgulardan Türkiye'nin bölgedeki çalışmaları, faaliyetleri, bakış açısı, stratejileri hakkında çeşitli çıkarımlar ve sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The meanings and practices in the concepts of international relations and international communication for states have rapidly changed compared to the past due to the changes in the concepts of globalization and digitalization. As the digitalization processes have become more integrated into the lives of world societies, the dynamics of daily life have differentiated. With the globalization process, states have especially began to produce public diplomacy and cultural diplomacy policies aimed at people and societies. As a result of the more integrated approach to economic and cultural processes under the influence of globalization and technological developments, states' foreign policy strategies have started to be composed of content that emphasizes interaction, reconciliation, agreement, and communication in relation to themselves. In today's world, where information, science, and technology are at the core of fundamental development, digitalization processes offer both positive and negative aspects to individuals, societies, businesses, and states. Particularly, states should conduct their work by paying attention to the positive and negative aspects of digitalization as they manage multifaceted relationships that highlight both their own target audiences and foreign potential target audiences. In their interactions with target audiences, states need to utilize planned, quality, and strategic public relations methods, such as media relations, perception management, issue and crisis management, image and reputation management, and digital communication. It is beneficial for the state to convey its soft power elements to foreign target audiences through areas such as culture, humanitarian efforts, education, and health, primarily with the help of international broadcasting diplomacy and digital platforms. Within this scope, it is essential for every state to focus on digital diplomacy activities, make plans suited to this environment, and develop strategies proper to contemporary understanding. In the literature section of this study, the focus is on globalization, digitalization, communication and digital communication, public relations and its application areas, public diplomacy, power and soft power, the application areas of public diplomacy, and digital diplomacy, and the contents have been examined within this framework. At the beginning of the research section of the thesis, information related to the problem of the thesis, its purpose, importance, universe, sample, scope, limitations, questions, method, design, categories, and data analysis is provided. In the research section of the thesis, the focus is on the activities and main areas of operation of Türkiye's digital diplomacy efforts in Africa. As the reseach method, content analysis has been chosen to examine the presence of these activities and efforts in the digital realm. Data for the case study have been accessed through Türkiye's official diplomacy and public diplomacy institutions, such as the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, TİKA (Turkish Cooperation and Coordination Agency), YEE (Yunus Emre Institute), YTB (Presidency for Turks Abroad and Related Communities) as well as Türkiye's international broadcasting diplomacy institutions, Anadolu Agency English and TRT World. After the determination of sub-codes within social, economic, cultural, and political categories, the obtained data have been analyzed using the“MAXQDA 24”program. Based on the findings obtained in line with the purpose, method, problem, and questions of the research, various inferences and conclusions were reached regarding Turkey's activities, operations, perspectives, and strategies in the region.