Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında sistemik ve pulmoner arteriyel sertlik parametrelerinin, HFPEF skorları (H2FPEF, HFA-PEFF) ve diyastolik disfonksiyon parametreleriyle olan ilişkisi
The relationship of systemic and pulmonary arterial sti̇ffness parameters with HFPEF scores (H2FPEF, HFa-PEFF) and diastolic dysfunction parameters in heart failure patients with preserved ejection fraction
  1. Tez No: 691391
  2. Yazar: YUNUS EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız HFpEF hastalarının rutin kontrolleri esnasında non-invaziv şekilde ekokardiyografik olarak ölçülebilen pulmoner pulse wave transit time (pPTT), pulmoner arteryel sertlik (PAS) ve tansiyon holter cihazıyla bakılabilen aortik sertliğe yönelik parametrelerin; HFpEF skorlamaları (H2FPEF, HFA-PEFF), bu skorlamalar kılavuzluğunda tanı konan HFpEF hastaları ve diyastolik disfonksiyon ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmamıza merkezimiz kardiyoloji kliniğinde takipli klinik, laboratuvar ve ekokardiyografik olarak tanı konmuş 52 HFpEF hastası ve Kardiyoloji polikliniğine muayene olup kalp yetmezliği olmayan 49 adet kontrol grubu hasta olmak üzere toplam 101 vaka alındı. Ekokardiyografi ile değerlendirme konvansiyonel ekokardiyografi, doku doppler görüntüleme, strain görüntüleme yöntemleriyle yapıldı. HFpEF tanısını destekleyen diyastolik parametreler ve pulmoner arteryel sertliğe yönelik ekokardiyografik parametreler hesaplandı. Aort sertliğine yönelik değerlendirme PWA monitörle yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, laboratuar bulguları, pulmoner arteryel parametreleri de içeren ekokardiyografi bulguları ve aort sertliğine yönelik sonuçları kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş, cinsiyet, diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı ve sigara öyküsünü içeren temel özellikler HFpEF ve kontrol grubu arasında benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to determine the parameters of pulmonary pulse wave transit time (pPTT), pulmonary arterial stiffness (PAS), and aortic stiffness that can be measured with a blood pressure holter device, which can be measured non-invasively echocardiographically during routine controls of HFpEF patients; HFpEF scores (H2FPEF, HFA-PEFF) are to reveal the relationship between HFpEF patients diagnosed under the guidance of these scores and diastolic dysfunction. Method: A total of 101 cases, 52 HFpEF patients followed up in the cardiology clinic of our center, diagnosed clinically, laboratory and echocardiographically, and 49 control group patients who were examined in the cardiology outpatient clinic and did not have heart failure, were included in our study. Evaluation with echocardiography was performed with conventional echocardiography, tissue Doppler imaging, and strain imaging methods. Diastolic parameters supporting the diagnosis of HFpEF and echocardiographic parameters for pulmonary arterial stiffness were calculated. Evaluation of aortic stiffness was made with a PWA monitor. Demographic characteristics, laboratory findings, echocardiographic findings including pulmonary arterial parameters and results of aortic stiffness were compared with the control group. Results: Baseline features including age, gender, diabetes, hypertension, hyperlipidemia, coronary artery disease, and smoking history were similar between HFpEF and control group.