Troponin değeri <99 persentil altında kalan ve akut koroner sendrom tanısı alan hastaların, heart skorlarının ve laboratuvar parametrelerinin koroner anjiyografi sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between heart scores and laboratory parameters with coronary angiography results in patients with troponin values below the 99th percentile and a diagnosis of acute coronary syndrome
  1. Tez No: 823369
  2. Yazar: ABDULLAH AVLAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Akut koroner sendromlar dünya genelinde en sık ölüm sebebidir. Acil servislerde, akut koroner sendrom tanılı hastaların erken tanı ve tedavisi hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı akut koroner sendromun tanısında en önemli belirteç olan kardiyak troponin değerleri ile hastaların koroner anjiyografi sonuçları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamız 01.01.2020 ve 01.01.2023 tarihleri arasında acil servise başvuran troponin değerleri 99 persentil altında olup akut koroner sendrom tanısı nedeniyle perkütan koroner anjiyografi yapılan 18 yaş ve üstü hastaların dahil edildiği retrospektif bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmamıza 358 hasta dahil edilmiştir, 46 hastanın koroner anjiyografisinde normal koroner arter saptanmıştır. Delta troponin değerleri 12,56±38,2; medyan 2,67 (-42,6-366) olarak bulunmuştur. Delta troponin yüzdelik değişimleri 12,56±38,24 olarak hesaplanmış olup anjiografi sonuç grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. HEART skorunun hikâye parametresindeki her bir birimlik artışın girişim varlığını 3,236 ve koroner arterlerin normal olmamasını da 4,235 kat artırdığı, risk faktörlerindeki her bir birimlik artışın da girişim varlığını 3,031 ve koroner arterlerin normal olmamasını 3,11 kat artırdığı saptanmıştır. HEART skorunun yaş parametresindeki her bir birimlik artışın da koroner arterlerin normal olmama ihtimalini 3,827 kat artırdığı ve normal koroner arterlere sahip hastaların daha genç ve daha düşük HEART skoruna sahip olduğu gösterilmiştir. Normal koroner arter varlığını öngörebilecek HEART skoru
Özet (Çeviri)
Aim: Acute coronary syndromes are the most common cause of death worldwide. In emergency departments, early diagnosis and treatment of patients with a diagnosis of acute coronary syndrome are of vital importance. The aim of this study is to elucidate the relationship between cardiac troponin values, which are the most crucial markers in the diagnosis of acute coronary syndrome, and the results of coronary angiography in patients. Materials and methods: Our study is a retrospective study that includes patients aged 18 and over, who presented to the emergency department between January 1, 2020, and January 1, 2023, with troponin values below the 99th percentile and underwent percutaneous coronary angiography due to a diagnosis of acute coronary syndrome. Findings: Our study included 358 patients, and normal coronary arteries were detected in the coronary angiography of 46 patients. Delta troponin values were found to be 12.56±38.2; median 2.67 (-42.6-366). The percentage change in delta troponin was calculated as 12.56±38.24, and no significant difference was observed among the angiography result groups. It was determined that each unit increase in the history parameter of the HEART score increased the presence of intervention by 3.236 times and also increased the likelihood of coronary arteries not being normal by 4.235 times. Each unit increase in risk factors also increased the presence of intervention by 3.031 times and the likelihood of coronary arteries not being normal by 3.11 times. Additionally, each unit increase in the age parameter of the HEART score increased the likelihood of coronary arteries not being normal by 3.827 times, and it was demonstrated that patients with normal coronary arteries were younger and had lower HEART scores. A HEART score of