Koroner arter bypass greftleme operasyonu sonrası troponin I değerinin uzun dönem mortalite ile ilişkisi
The relationship between troponin I valueand long-term mortality after coronaryartery bypass grafting operation
  1. Tez No: 823370
  2. Yazar: AYHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ADADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Miyokardiyal hasarı değerlendirmek için biyokimyasal belirteçler, özellikle troponin, önemli bir rol oynamaktadır ve troponin seviyeleri ile kardiyak komplikasyonlar ve ölüm arasında güçlü bir ilişki gösterilmiştir. İskemik kalp hastalığı nedeniyle koroner arter bypass greftleme operasyonu geçiren hastalarda preoperatif ve postoperatif troponin seviyeleri ile uzun dönem mortalite arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tek merkezli, kesitsel, retrospektif bir araştırma, Temmuz 2011 ile Ağustos 2013 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde izole koroner arter baypas cerrahisi operasyonu geçiren 1866 hasta üzerinde yürütüldü. Çalışmamızda, ameliyat sonrası 30 gün, 1 yıl, 3 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık sağkalım oranları değerlendirildi. Mortalite oranları, preoperatif ve postoperatif troponin I seviyelerine göre incelendi. Postoperatif troponin I seviyeleri, sağkalım açısından karşılaştırmalı analizler için kategorilere ayrıldı. Ayrıca, cinsiyet gruplarına göre erken dönem ve uzun dönem mortalite verileri detaylı bir şekilde analiz edildi. Bulgular: Bu çalışma kapsamında toplam 1866 hasta incelendi ve bu hastaların yaş ortalaması 60.35±10.14 yıl olarak belirlendi. Çalışmada yer alan hastaların %77.8'i erkek, %22.2'si ise kadındı. Erken dönemdeki (ilk 30 gün) ölüm oranı %3.9 olarak tespit edildi ve kadın hastalarda (%6.3) ölüm oranının erkek hastalara göre (%3.2) daha yüksek olduğu gözlemlendi. Merkezimizde 1 yıllık mortalitenin %6.6, 3 yıllık mortalitenin %11.8, 5 yıllık mortalitenin %17.1 ve 10 yıllık mortalitenin ise %32.5 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Biochemical markers, particularly troponin, play a significant role in assessing myocardial injury, and a strong association has been established between troponin levels and cardiac complications and mortality. This study aimed to investigate the relationship between preoperative and postoperative troponin levels and long-term mortality in patients undergoing isolated coronary artery bypass grafting (CABG) surgery due to ischemic heart disease. Materials and Methods: A single-center, cross-sectional, retrospective study was conducted on 1866 patients who underwent isolated CABG surgery at the Department of Cardiovascular Surgery, Health Sciences University Koşuyolu Training and Research Hospital, between July 2011 and August 2013. Survival rates at 30 days, 1 year, 3 years, 5 years, and 10 years postoperatively were evaluated. Mortality rates were analyzed based on preoperative and postoperative troponin I levels. Postoperative troponin I levels were categorized for comparative analyses of survival. Additionally, short and long-term mortality data were analyzed in detail according to gender groups. Results: A total of 1866 patients were included in this study, with a mean age of 60.35±10.14 years. Among the study participants, 77.8% were male, and 22.2% were female. The short term (30 days) mortality rate was determined to be 3.9%, with a higher mortality rate observed in female patients (6.3%) compared to male patients (3.2%). The 1-year, 3-year, 5-year, and 10-year mortality rates were found to be 6.6%, 11.8%, 17.1%, and 32.5%, respectively.