Türk kadın gezginlerin seyahat kısıtlayıcıları üzerine bir araştırma
A research on travel constraints for Turkish female travelers
  1. Tez No: 823377
  2. Yazar: RABİA BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET KIŞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bireyler yeni kültürleri tanımak, kendilerini geliştirmek gibi farklı amaçlarla seyahat etmektedirler. Turizm faaliyetlerinde kadınlar erkeklere göre dezavantajlı konumda yer almaktadırlar. Kadınlar toplumda erkeklerin etkisi altında kalmış ve sosyal yaşama girmeleri zaman almıştır. Gerek ekonomik gerekse toplumsal açıdan sosyal yaşama girmeye başlayan kadınlar seyahat faaliyetlerine de katılım göstermeye başlamışlardır. Kadınlar farklı amaçlarla seyahatlere katılım göstermektedirler. Bununla birlikte kadınlar seyahatleri boyunca çeşitli sebeplerle kısıtlayıcılarla karşılaşmaktadırlar. Bu sebeple araştırmanın temel amacını Türk kadın gezginlerin seyahatlerini engelleyen kısıtlayıcıların incelenmesi oluşturmaktadır. Bu temel amaç doğrultusunda literatürdeki çalışmalar incelenerek araştırma soruları oluşturulmuştur. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada 36 katılımcı bulunmaktadır. Araştırma sorularına cevap bulabilmek adına tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında Türk kadın gezginlerin bazı seyahat kısıtlayıcılarının olduğu tespit edilmiştir. Bu kısıtlayıcılar, kişisel kısıtlayıcılar, toplumsal kısıtlayıcılar ve yapısal kısıtlayıcılar olarak ortaya çıkmaktadır. Kadınların bu kısıtlayıcılarla karşılaşmalarına rağmen seyahatlerine devam ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Kadınların karşılaştıkları engelleri aşarak kendilerini geliştirdikleri ve seyahatlerin kendilerine özgüven kattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tourism is an industry individuals travel for very different purposes such as getting to know new cultures and self improvement. Compared to men, women are at a disadvantageous position in tourism activities. Women have been under the influence of men and it took time for them to particiapte in social life. Women, who have started to enter the social life both economically and socially, have also started to participate in travel activities. Women travels for different purposes. However, women encounter constraints for various reasons during their travels. For this reason, the main purpose of the research is to investigate the constraints preventing Turkish women travelers from traveling. In line with this main purpose, research questions were formed after literature review. The data was collected through semi-structured interviews. There are 36 participants in the study. In order to find answers to the research questions, thematic analysis method was used. Results shows that personal constraints, social constraints and structural constraints emerge. It was concluded that women continued their travels despite encountering these restrictions. Besides, it was observed that by overcoming the constraints female travellers improve themselves and boost self confidence.