Within and beyond orientalism: Representations of Ottoman society in Julia Pardoe's The City of the Sultan and Domestic Manners of the Turks in 1836 and Emelia Hornby's Constantinople During the Crimean War
Oryantalizm'in içinde ve ötesinde: Julia Pardoe'nin The City of the Sultan and Domestic Manners of the Turks in 1836 ile Emelia Hornby'nin Constantinople During the Crimean War eserlerinde Osmanlı toplumunun temsilleri
- Tez No: 988998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ALTUNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İngiliz kadın yazarları Julia Pardoe ve Emelia Hornby'nin seyahat yazılarının karşılaştırmalı analizini sunmaktadır. Pardoe'nun The City of the Sultan and Domestic Manners of the Turks in 1836 ile Hornby'nin Constantinople During the Crimean War adlı eserleri, Batı'nın Doğu'yu büyük ölçüde emperyalizm ve Edward Said'in kavramsallaştırdığı biçimiyle Oryantalizm üzerinden temsil ettiği dönemde, seyahat edebiyatında cinsiyet, kültür ve ideoloji unsurlarını ele almaktadır. Çalışma, bu eserleri Said'in çığır açıcı eseri Oryantalizmin teorik çerçevesi içinde incelemektedir. Said'in teorisi, bu çalışmanın temelini oluşturmakla beraber, onun Batı'nın Doğu'yu temsilini homojen bir söylem olarak ele alma ve bu temsillerdeki çeşitliliği göz ardı etmesinden dolayı çalışmada eleştirel bir bakışla ele alınmıştır. Böylelikle bu çalışma, batılı kadın gezginler olarak Pardoe ve Hornby'nin hem Oryantalist anlatılarla nasıl etkileşime girdiğini hem de onlara nasıl meydan okuduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Her iki yazarın da ortak cinsiyet temelli bakış açıları, toplumsal konumları, kişisel yaklaşımlarındaki farklılıklar ve kendi zaman dilimlerinin etkisi ile Osmanlı toplumuna dair temsillerinde hem benzerlikler hem de çelişkiler oluşmuştur. Pardoe'nun yazıları, bir yandan Türk kültürüne yönelik empati ve merak duygusunu yansıtırken öte yandan bazı Oryantalist izler taşır; Hornby'nin mektupları ise ahlaki ve kültürel üstünlük vurgusuyla Oryantalist hiyerarşileri pekiştirir, ancak yer yer anti-Oryantalist unsurlara da yer verir. Tarihsel ve kuramsal bağlamlarla desteklenen belirli temalar altında yapılan metin çözümlemeleri aracılığıyla bu tez, seyahat yazınının monolitik bir formu olmadığını; aksine, Oryantalist fikirlerin hem desteklendiği hem de zaman zaman sorgulandığı kompleks ve çok sesli bir yapı olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak çalışma, Said'in tekil bir Oryantalist söylem anlayışının geçerliliğini zayıflatan çok sayıda ses ve bakış açısını vurgulayarak 19. yüzyıl seyahat edebiyatına daha incelikli bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a comparative analysis of the travel writings by two British women authors, Julia Pardoe and Emelia Hornby. Their works, The City of the Sultan and Domestic Manners of the Turks in 1836 and Constantinople During the Crimean War, provide a look into the factors of gender, culture and ideology within travel literature in the 19th century, a period when Western representations of the East were largely shaped by imperialism and Orientalism. The study investigates these works within the theoretical framework of Said's Orientalism. Although Said's theory forms the foundation of this study, the thesis approaches it critically by drawing on his account of how the West constructs the East while also addressing his tendency to treat Western representations as a homogeneous discourse, overlooking their inherent heterogeneity. To highlight the problems of assuming a holistic perception of the East, this thesis aims to reveal how Pardoe and Hornby, as Western female travelers, both engage with and challenge Orientalist narratives. Their shared gendered perspectives and social positions, together with their diverging personal approaches and time periods influence their portrayals of Ottoman society, producing both convergences and contradictions within Orientalist discourse. Pardoe's writing demonstrates empathy and curiosity toward Turkish culture beyond the prevalent stereotypes yet reflects Orientalist traces; Hornby's letters, by contrast, reinforce Orientalist hierarchies through moral and cultural superiority while occasionally revealing anti-Orientalist elements. Through close reading of the selected works with relevant historical and theoretical contexts in mind, the thesis discusses how travel writing was not a monolithic form but a complex and heterogeneous field in which Orientalist ideas can be both acknowledged and resisted. Ultimately, the study contributes to a nuanced understanding of the 19th-century travel literature by emphasizing the multiplicity of voices and perspectives that complicate Said's notion of a unified Orientalist discourse.