Küresel salgın sürecinde seçilmiş finansal varlıklar arasındaki dinamik bağlantılılık ilişkisi: Covid-19 örneği
Dynamic connectedness relationship between selected financial assets during the global pandemic: Covid-19 sample
  1. Tez No: 706860
  2. Yazar: KUBİLAY YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı süreci de kapsayan 17.09.2014 – 10.05.2021 tarihleri arasında, seçilmiş finansal varlıklar arasındaki dinamik bağlantılılık ilişkisi TVP-VAR modeli ile araştırılmıştır. Veri seti olarak Bitcoin (BTC/USD), Ham petrol (WTI), Dolar endeksi (DXY), Euro-Dolar paritesi (EUR/USD), Ons-altın (XAU/USD) ve MSCI Dünya endeksine ait günlük veriler kullanılmıştır. Araştırmada analizler, pandemi etkisinin daha net ortaya koyulabilmesi amacıyla, tüm örneklem dönemi, salgın öncesi ve salgın esnası dönem olmak üzere üç farklı zaman aralığı için tekrarlanmıştır. Pandemi öncesi ve pandemi esnası dönemler için yapılan analiz sonuçlarında seriler arasındaki volatilite etkileşiminde büyük değişiklikler tespit edilmiştir. İnceleme döneminin tamamını kapsayan analiz sonuçlarına göre Dolar Endeksi diğer seriler üzerinde en baskın volatilite yayıcısı olarak belirlenirken Euro/Dolar paritesi diğer değişkenlerden en çok etkilenen seri olarak görülmüştür. Bitcoin'nin diğer seriler ile volatilite etkileşimine girmemesi araştırmada önce çıkan hususlardandır. Sonuç olarak pandemi gibi kriz dönemleri öncesinde Ham Petrol ve Bitcoin'in diğer varlıklar ile portföy oluşturmakta birlikte kullanılabileceği, kriz dönemlerinde ise bu durumun geçerli olmadığı, örneklem döneminin tamamı dikkate alındığında ise sadece Bitcoin'nin diğer varlıklar ile portföy oluşturmakta birlikte kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic connectedness relationship between selected financial assets between 17.09.2014 and 10.05.2021, including the period when the COVID-19 pandemic emerged, was investigated with the TVP-VAR model. As data set Bitcoin (BTC/USD), Crude oil (WTI), Dollar index (DXY), Euro-Dollar parity (EUR/USD), Ounce-gold (XAU/USD) and MSCI World index daily data were used. In the study, the analyzes were repeated for three different time intervals, including the entire sample period, the pre-epidemic and the period during the epidemic, in order to reveal the effect of the pandemic more clearly. In the analysis results for the pre-pandemic and post-pandemic periods, great changes were detected in the volatility interaction between the series. According to the results of the analysis covering the entire review period, the Dollar Index was determined as the most dominant volatility spreader over the other series, while the Euro/Dollar parity was seen as the series most affected by other variables. One of the prominent issues in the research is that Bitcoin does not enter into a volatility relationship with other series. As a result, it is thought that before the crisis periods such as the pandemic, Crude Oil and Bitcoin can be used to create a portfolio with other assets but this is not the case during the crisis periods. When the entire sample period is taken into account, only Bitcoin can be used together to create a portfolio with other assets.