Havacılık sektöründe uçuş personelinin örgütsel bağlılık ve tükenmişlik seviyelerinin iş tatminine etkisi
  1. Tez No: 823391
  2. Yazar: GÖKHAN YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada araştırma modeli olarak havacılık sektörü özelinde uçuş personelinin iş performansını etkileyen psikolojik faktörlerden örgütsel bağlılık ve tükenmişlik seviyesinin iş tatmini üzerindeki etkisi incelenerek sonuçların ortaya konması amaçlanmaktadır. Örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Uçuş personelinin tükenmişlik düzeyi ile iş tatmini düzeyi arasında negatif yönlü çok zayıf düzeyde bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Uçuş personelinin sahip olduğu örgütsel bağlılık ile tükenmişlik seviyesi arasında herhangi bir anlamlı ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, as a research model, it is aimed to reveal the results by examining the effects of organizational commitment and burnout level, which are psychological factors affecting the job performance of flight personnel in the aviation sector, on job satisfaction. It has been determined that there is a moderate positive significant relationship between organizational commitment and job satisfaction. It has been observed that there is a very weak negative relationship between the burnout level of flight personnel and their job satisfaction level. No significant relationship has been found between the organizational commitment of flight personnel and the level of burnout.