Understanding women's attitudes toward intimate partner violence and patriarchal gender roles in Turkey
Türkiye'de kadının kendine yönelik yakın partner şiddetini meşrulaştırması ve ataerkil cinsiyet rolleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 823390
  2. Yazar: SELİN İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN PELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kadınların yakın partner şiddetine yönelik tutumlarını anlamak, kadına yönelik şiddeti ve etkilerini azaltmaya yönelik müdahaleler geliştirmek için çok önemlidir. Bu tez, kadınların ataerkil cinsiyet rollerine yönelik tutumları ile kadına yönelik yakın partner şiddetinin meşrulaştırılması arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla elde edilen niteliksel bulguları sunmaktadır. Bu çalışma,da yaşları 15 ile 59 arasında değişen 7.462 kadını kapsayan 2014 Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması'ndan elde edilen veriler kullanmıştır. Kadınların cinsiyet rollerine yönelik tutumları ile sosyo-ekonomik durum gibi açıklayıcı değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmak için ikili lojistik regresyon modelleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, geleneksel cinsiyet rollerine bağlı kadınların, eş dövmeyi kabul etmeye yönelik tutumlara sahip olma olasılığının 2,60 daha fazla olduğunu göstermiştir. Genç ve evli katılımcıların eş dövme davranışını daha sık meşrulaştırdığı bulunmuştur. Kırsal bölgelerde ikamet etmek kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılması riskini artırmaktadır. Kadınların eğitim düzeyinin yüksek olması ile şiddeti meşrulaştırmaları arasında negatif ilişki vardır. Sağlık sigortasıyla çalışan kadınların eş şiddetini meşrulaştırma olasılıkları daha düşük bulunmuştur. Tüm bunlarla birlikte, kadınların partner şiddetini meşrulaştırmasındaki en önemli açıklayıcının, kadınların ataerkil cinsiyet rollerine yönelik tutumları olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding women's attitudes toward intimate partner violence (IPV) in cultural contexts is crucial to develop interventions to reduce IPV and its effects. This thesis presents qualitative findings from research conducted in Turkey to understand the associations between women's attitudes toward patriarchal gender roles and the justification of intimate partner violence against women (IPVAW). This study uses data obtained from the 2014 National Survey on Domestic Violence against Women, which includes 7,462 women aged between 15 and 59. Binary logistic regression models are used to investigate the relationship between explanatory variables, such as women's attitudes toward gender roles and socio-economic characteristics, and the justification of wife-beating. The study findings indicate that women who adhere to traditional gender roles are 2.60 more likely to have positive attitudes toward accepting wife-beating. Younger and married respondents justify wife-beating more often. Residing in rural areas increases the risk of justification of IPVAW. Higher level of education of women is negatively associated with acceptance of IPVAW. Women who are working with health insurance are less likely to justify wife-beating. However, the most significant predictor of women's justification of partner violence appears to be women's positive attitudes toward patriarchal gender roles.