Fourth grade students' geometrical reasoning related to 2d and 3d shapes
4. sınıf öğrencilerinin iki ve üç boyutlu şekillere ilişkin geometrik akıl yürütmeleri
- Tez No: 823407
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM AKYÜZ, PROF. DR. ÇİĞDEM HASER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4. sınıf öğrencilerinin ilkokul geometri kazanımları bağlamında iki ve üç boyutlu geometrik şekil ve cisimleri kavrama düzeylerini, tasarlanan altı farklı boyut çerçevesinde araştırmaktır. Araştırma kapsamında tasarlanan bu boyutlar iki ve üç boyutlu şekil ve cisimleri tanımlama ve adlandırma, betimleme, sınıflandırma, karşılaştırma, görselleştirme ve basit yapılar inşa etmektir. Araştırmanın diğer amacı ise 4. sınıf öğrencilerinin belirtilen boyutlar çerçevesinde iki ve üç boyutlu şekil ve cisimleri kavramaları esnasında yaşadıkları zorlukları belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verilerini belirtilen altı boyuta ait geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşan testler ve öğrencilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin iki ve üç boyutlu şekil ve cisimleri yönelik geometrik akıl yürütmeleri çalışmanın altı boyutuna göre çeşitlilik göstermektedir. Geometrik akıl yürütme konusunda öğrencilerin 2 ve 3 boyutlu şekilleri kavrarken doğru ve yanlış akıl yürütmelerde bulundukları ve müfredatta yer alan ilkokul düzeyindeki geometri kazanımlarında beklenen performansı gösteremedikleri görülmüştür. Çalışmada öğrencilerin geometrik akıl yürütmelerine ilişkin ortaya çıkan temalar çoğunlukla sayma ile akıl yürütme, prototip tanımlama özellikleri, ilgili nitelikleri etiketleme ile akıl yürütme ve yaygın olarak bilinen şekilleri karşılaştırma ile akıl yürütmeye dayanmaktadır. Öğrencilerin 2 ve 3 boyutlu şekillerle ilgili yanlış geometrik akıl yürütmeleri ise çoğunlukla yanlış terminoloji kullanımına, 2 ve 3 boyutlu şekillerin boyutlarının farklılığına ilişkin yanlış anlamalara, birleştirme ve ayrıştırma becerilerinde beklenen performansı gösterememelerine, şekillerle ilgili hatalı analojiler kullanmalarına ve şekillerle ilgili formal geometrik akıl yürütmeler yapamamalarına dayanmaktadır. Bulgular ayrıca öğrencilerin çalışmanın altı bileşenine ilişkin benzer zorluklarla karşılaştıklarını ortaya koymuştur. 4. sınıf öğrencileri 2 ve 3 boyutlu şekillerle ilgili olarak, çoğunlukla yanlış geometrik akıl yürütmelerden kaynaklanan ortak güçlükler yaşamaktadır. Altı bileşende gözlemlenen ortak güçlükler; iki ve üç boyutlu şekilleri yanlış tanımlama, üç boyutlu şekilleri tanımlamak için geometrik olmayan şekillere ilişkin formal olmayan analojileri kullanma ve şekillerin adlarını iki ve üç boyutluluk açısından formal olmayan geometrik terminoloji kullanımının neden olduğu dile özgü zorluklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate 4th graders' geometrical reasoning related to 2D and 3D shapes within the context of the geometry objectives in the elementary school mathematics curriculum and to identify students' understanding of the specified components of geometrical reasoning, which are defining, describing, classifying, comparing, visualizing, and constructing 2D and 3D shapes. The second purpose was determining 4th graders' difficulties while undertaking the specified 2D and 3D geometry tasks. Qualitative research methodology, particularly a case study, was employed to elaborate on how well the students comprehend the 2D and 3D shapes in geometry tasks and their difficulties. To that end, the data were collected from 4th-grade students at elementary schools in the 2017-2018 academic year. The data sources are written assessment tasks related to six components of the study and semi-structured interviews with the students. The findings revealed that students' geometrical reasoning related to 2D and 3D shapes varied based on the six components of the study. Regarding geometric reasoning, the students have correct and incorrect reasoning while comprehending 2D and 3D shapes, and they did not perform as expected at elementary school level geometry objectives held in the curriculum. The themes that emerged from the study regarding the geometrical reasoning of students are mostly based on reasoning with counting, prototypical defining properties, reasoning with labeling the relevant attributes, and reasoning with comparing commonly known shapes. The students' incorrect geometrical reasoning related to 2D and 3D shapes mostly relied on using inaccurate terminology, misunderstandings about the differences of dimensions of 2D and 3D shapes, performed not as expected in composing and decomposing abilities, using inaccurate analogies about shapes and can not make formal geometrical reasonings related to shapes. The findings also revealed that students encounter similar difficulties while undertaking the specified assessment tasks regarding the six components of the study. 4th graders have common difficulties regarding 2D and 3D shapes, mainly due to incorrect geometrical reasonings. The common difficulties observed in six components were such as confusion between 2D and 3D shapes, misidentifying 3D shapes as their 2D counterparts; reliance on analogies with non-geometric shapes to define 3D shapes, and overgeneralizing the shapes' names for 2D and 3D versions, and the language specific challenges caused by the use of informal and inaccurate geometrical terminology.