Üniversite öğrencilerinde genel aidiyet: Çocukluk çağı travmaları, koşulsuz kendini kabul ve iyi oluşun rolü
General belonging among university students: The role of childhood trauma, unconditional self-acceptence and well being
- Tez No: 823408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EVİN AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı çocukluk çağı travmaları, koşulsuz kendini kabul ve iyi oluş değişkenlerinin bireylerin genel aidiyet düzeyini yordama durumunun incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesinde öğrenim gören 674 (379 kadın, 295 erkek) gönüllü üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Genel Aidiyet Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği ve PERMA İyi Oluş Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin istatistiki analizleri SPSS 26 kullanılarak yapılmıştır. Yordanan değişken ve yordayıcı değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla Çoklu Regresyon Analizi ve Adımsal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Ayrıca varsayımları ve diğer araştırma sorularını test etmek amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı, Bağımsız Örneklem T Testi, One Way ANOVA ve Tukey Testleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre yordayıcı değişkenler genel aidiyetin %45'ini açıklamaktadır. Cinsiyet bağlamında yapılan karşılaştırmalarda sadece çocukluk çağı travmaları değişkeninde anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Son olarak bireylerin genel aidiyet, çocukluk çağı travmaları, koşulsuz kendini kabul ve iyi oluş düzeylerinin algılanan ebeveyn tutumlarına göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the predictive role of childhood traumas, unconditional self-acceptance, and well-being variables in determining individuals' general sense of belonging. The research group consists of 674 voluntary university students (379 females, 295 males) enrolled at Mersin University during the 2021-2022 academic year. Research data was obtained using the Personal Information Form, General Belongingness Scale, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Unconditional Self-Acceptance Scale, and PERMA Well-being Scale. The statistical analysis of the data was conducted using SPSS 26. Multiple Regression Analysis and Stepwise Regression Analysis were used to test the relationships between the predictor and outcome variables. Additionally, Pearson Correlation Coefficient, Independent Samples t-test, One-Way ANOVA, and Tukey Tests were applied to test assumptions and address other research questions. According to the research findings, the predictor variables account for 45% of the variance in general belongingness. In terms of gender, a significant difference was only found in the variable of childhood traumas. Lastly, it was concluded that individuals' general sense of belonging, childhood traumas, unconditional self-acceptance, and well-being levels differ based on perceived parental attitudes. The findings of the study were discussed, and recommendations for future research were provided.