Kerkük şehrı̇ndeki COVID-19 hastalarında SARS-CoV-2 ı̇le sitomegalovirüs koenfeksı̇yonunun tespı̇tı̇
Detection of citomegalovirus coinfection with SARS-CoV-2 in COVID-19 patients in Kirkuk
  1. Tez No: 823415
  2. Yazar: MARWAH SABHAN ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR KAYABAŞ AVŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SALİH AHMED SULEİMAN ALJUBOURI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 hastalarının farklı klinik durumlarındaki kan örneklerinde Sitomegalyvirüs prevalansını araştırmaktır. Kerkük şehrinde Eylül 2022'nin başından Aralık 2022'nin sonuna kadar Alshifaa Epidemiyoloji Hastanesine başvuran hastalar üzerinde kesitsel bir hastane tabanlı çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya 30-70 yaş aralığında COVID-19 enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen 180 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya ayrıca kontrol grubu olarak 60 sağlıklı kişi dahil edilmiştir. Her bir katılımcının nazofarengeal sürüntü örnekleri Viral Transport Medium (VTM) tüplerine yerleştirilmiştir. VTM tüpleri birleştirildi, mühürlendi, etiketlendi, bir saat içinde laboratuvara gönderildi ve SARS COV-2 virüs tespiti için gerçek zamanlı PCR ekstraksiyonu ve amplifikasyon testlerine kadar derin dondurucuda saklandı. ELISA ile CMV IgM tayini için ven ponksiyonu ile kan toplanmıştır. Çalışma, COVID-19 arasında CMV prevalansının %32,14 olduğunu ve çoğunun şiddetli COVID-19 enfeksiyonu olduğunu göstermiştir. Çalışma, COVID-19 enfeksiyonunun ciddiyetinin yaş ve erkek cinsiyet ile arttığını göstermiştir ve bu çalışma, şiddetli COVID-19 enfeksiyonu olan hastaların çoğunu incelemektedir. Çalışma, C-RP ve PCT seviyesinin CMV ile koenfekte COVID-19 hastalarında (10,13±3,36 mg/dl) ve ardından CMV enfeksiyonu olmayan COVID-19 hastalarında (8,31±2,65 mg/dl) önemli ölçüde yükseldiğini ve en düşük ortalamanın sağlıklı kontrol grubunda olduğunu göstermiştir. Çalışma, CMV ile koenfekte COVID-19 Hastalarında (1,45±0,56 hücre×109/L), CMV enfeksiyonu olmayan COVID-19 Hastalarına (1,99±0,81 hücre×109/L) kıyasla Lenfosit seviyesinin önemli ölçüde azaldığını ve bu çalışmada CMV ile koenfekte COVID-19 Hastaları arasında en yaygın başlangıç semptomlarının ateş, kuru öksürük ve halsizlik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the prevalence of Cytomegalyvirus in blood samples of different clinical status of COVID-19 patients. A cross-sectional hospital-based study was carried out in Kirkuk city from the beginning of September 2022 to the end of December 2022 on patients who admitted to Alshifaa Epidemiological Hospital the study included 180 Patients suspected to have COVID-19 infection with age range 30-70 years. The study also included 60 healthy persons as a control group. Each participant's nasopharyngeal swabs were placed in Viral Transport Medium tubes (VTM). The VTM tubes were combined, sealed, labeled, sent to the lab within an hour, and stored in deep freeze until real-time PCR extraction and amplification assays for SARS COV-2 virus detection. Blood was collected by vein puncture for determination of CMV IgM by ELISA the study showed that the prevalence of CMV among covid-19 was 32.14% and most of them were with severe COVID-19 infection. The study showed that the severity of COVID-19 infection increased with age and male sex as and this is study most of patient with severe COVID-19 infection. The study showed that C-RP and PCT level was elevated significantly in COVID-19 Patients coinfected with CMV (10.13±3.36 mg/dl) followed by COVID-19 Patients without CMV infection (8.31±2.65 mg/dl) and the lowest mean was in the healthy control group. The study showed that Lymphocytes level was reduced significantly in COVID-19 Patients coinfected with CMV (1.45±0.56 cells×109/L) followed by COVID-19 Patients without CMV infection (1.99±0.81 cells×109/L) and in this study The most common initial symptoms among COVID-19 coinfected with CMV were fever, dry cough, and fatigue.