Study of the effect of radiation on normal and abnormal liver enzymes
Radyasyonun normal ve anormal karaciğer enzimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 823418
  2. Yazar: HASANAIN ZAKI OUDAH AL-RIKABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY GENÇYILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAA HASSOUN ABBAS AL-KHAFAJI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kanser tedavisinde kullanılan radyasyon uygulamalarının önemli komplikasyonları arasında radyasyona bağlı karaciğer hücreleri bulunmaktadır. Karaciğer fonksiyon testleri adı verilen kan testleri, karaciğer hasarını veya hastalığını izlemek ve tanımlamaya yardımcı olmak için kullanılır. Testler, kanınızdaki belirli protein ve enzimlerin seviyelerini kontrol eder. Karaciğer enzimleri üzerinde radyasyon hasarı, alınan radyasyon dozuna bağlıdır. Bu tez çalışmasında radyasyon verilen normal ve anormal karaciğer enzimleri üzerinde Alanine aminotransferase (ALT), Aspartate aminotransferase (AST), Alkaline phosphatase (ALP), Bilirubin albümin (BA), Gamma-glutamyl (GGT), Prothrombin time (PT) testlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Sonuç olarak, çalışma bulguları karaciğer enzimlerinin radyasyona maruz kalmadan önceki ve sonraki oranları karşılaştırarak karaciğer fonksiyonlarına radyasyon tedavisinin karaciğer fonksiyonları üzerinde etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Radiation-induced liver cell damage is among the important complications of radiation treatments used in cancer therapy. Liver function tests, also known as liver enzyme tests, are used to monitor and help identify liver damage or disease. The tests check the levels of certain proteins and enzymes in your blood. Radiation damage to liver enzymes depends on the radiation dose received. The aim of this thesis study is to evaluate the Alanine aminotransferase (ALT), Aspartate aminotransferase (AST), Alkaline phosphatase (ALP), Bilirubin albümin (BA), Gamma-glutamyl (GGT), Prothrombin time (PT) tests on Normal and Abnormal Liver Enzymes subjected to radiation. As a result, the study findings showed that radiation therapy is effective in impacting liver function by comparing the ratios of liver enzymes before and after radiation exposure