Matematik öğretmen adaylarının matematiksel ilişkilendirme becerileri ve matematiksel ilişkilendirme öz yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of mathematical association skills and mathematical association self-efficiencies of math teacher candidates
  1. Tez No: 823441
  2. Yazar: ZÜLAL SEZGİN KALELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU PİŞKİN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmen adaylarının matematiksel ilişkilendirme becerileri ve matematiksel ilişkilendirme öz yeterliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, araştırmanın farklı olgularının ayrı metotlarla incelenip genişletilmesine olanak tanıyan karma araştırma biçiminde yürütülmüştür. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin, Matematik Öğretiminde İlişkilendirme dersini alan 50 matematik öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılarak 6 haftalık bir eğitim uygulanmıştır. 6 haftalık bu eğitimin öncesinde ve sonrasında ölçek uygulaması yapılarak nicel verileri elde edilmiştir. Araştırmanın nicel kısmının katılımcıları olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Nicel veriler için Matematiksel İlişkilendirme Öz Yeterlik Ölçeği'nden (Özgen ve Bindak 2018) yararlanılmıştır. Matematik öğretmen adaylarının ön test ve son test arasındaki ortalama farkı incelemek amacıyla Bağımlı Örneklem t Testinden yararlanarak nicel analiz yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda öğretmen adaylarının hazırladığı ders planlarından ve öğretmen adayları ile yapılan görüşmelerden yararlanılmıştır. Uygulama ön test ve son test arasındaki fark puan düzeyleri dikkate alınarak on iki matematik öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Görüşme ve ders planlarından elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Nitel araştırma deseni olarak matematik öğretmen adaylarının matematiksel ilişkilendirmeye ilişkin deneyimlerini ilişkilendirme türlerine göre ortaya çıkartılması için durum çalışmasına başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda matematik öğretmen adaylarının Matematik Öğretiminde İlişkilendirme dersini almadan önce ve aldıktan sonra uyguladıkları Matematiksel İlişkilendirme Ölçeği'nden elde ettikleri puanlar arasında fark olduğu ve bu farkın son test lehine olduğu görülmüştür. Görüşme yapılan öğretmen adaylarının günlük hayat ile ilişkilendirme, farklı disiplinlerle ilişkilendirme, matematiğin kendi içinde ilişkilendirilmesi ve farklı temsil biçimleri ile ilişkilendirilmesi dikkate alınarak incelendiğinde günlük hayat ile ilişkilendirmeyi diğer ilişkilendirme türlerine göre daha kolay kullandıkları görülmüştür. Farklı disiplinlerle ilişkilendirme yaparken zorlandıklarını ifade etmişlerdir. Genel bir inceleme yapıldığında tüm ilişkilendirme türlerinin öneminden bahsettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine pre-service mathematics teachers mathematical association self-efficacy and how they make the seassociations. For this purpose, the study was carried out in the form of mixed research, which allows the different cases of there search to be examined and expanded by different methods. There search was conducted with 50 pre-service mathematics teachers who took the Association in Mathematics Teaching course at a state university in the 2021-2022 academic year. The participants of the quantitative research of the study were determined by the convenient sampling method, which is one of the non-probability sampling methods, andtheparticipants of the qualitative part were determined by the purposive sampling method. The Mathematical Association Self-Efficacy Scale (Özgen & Bindak 2018) was used forquantitative data. To examine the difference between the pre-test applied before the mathematics teacher candidates took the Association in Mathematics Teaching course and the post-test applied after taking the course, quantitative analysis was conducted using the Dependent Sample t-Test. In the qualitative aspect of the research, lesson plans prepared by the pre-service teachers and interviews with the pre-service teachers were used. The application was carried out with twelve mathematics teacher candidates, taking into account the difference between the pre-test and post-test scores. The data obtained from the interview sand lesson plans were analyzed by content analysis. As a qualitativere search design, a case study was used to reveal pre-service mathematics teachers' experiences of mathematical association according to the types of associations. As a result of the analysis, it was seen that there was a difference between the score sobtained from the Mathematical Association Scale applied by the pre-service mathematics teachers before and after taking theAssociation in Mathematics Teaching course, and this difference was in favor of the post-test. When the pre-service teachers interviewed were analyzed considering associating with daily life, associating with different disciplines, associating mathematics with in itself, and associating it with different forms of representation, it was seen that they used associating with daily life more easily than other types of association. They stated that they had difficulty associating with different disciplines. When a general examination was made, it was seen that they talked about the importance of all types of association.