Step çalışmasının 33-40 yaş arası bayanlarda bazı fizyolojik parametrelerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 82346
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Bu araştırma. 8 haftalık step çalışmasının 33-40 yaş arası bayanlarda bazı fizyolojik parametrelerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. 30 sedanter bayan, step grubu (n=15) ve kontrol grubu (n= 15) olarak iki grup halinde gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır One Way ANOVA ve Tukey-HSD istatistiksel yöntemleri kullanılarak verilerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Fizyolojik Ölçüm değerlerinde deney grubu son-test skorlarında dikey sıçrama, cooper, aerobik güç, vital kapasite ve 40m sürat testlerinde kontrol grubu ön-test, son-test ve deney grubu ön-test'e nazaran anlamlı artışlar gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra skinfold ölçümlerinde abdomen, biceps, baldır, uyluk, triceps ve midaksilla bölgelerinde deri altı yağ kalınlıklarında anlamlı azalmalar görülmüştür. Reaksiyon zamanını belirlemek için alınan ölçümlerde ışık ve sese karşı yapılan uygulamalarda ışık sağ el. sol el ve ses sağ el sol, el testlerinde deney grubu son test ölçümlerinde istatistiksel olarak ciddi azalmalar görülmüştür. Kuvvet ölçümleri incelendiğinde dört bölgeden alman tüm kuvvet değişkenleri değerlerinde bir artış olduğu görülmüş; pençe kuvveti sağ el. ve sol el. sırt kuvveti, bacak kuvveti aritmetik ortalamalarının deney grubu ön-test, kontrol grubu ön-test ve son-test değerlerine göre deney grubu son-testin artışları ile sabitlenmiştir. Çap parametreleri incelendiğinde ise sadece biakromial çapta bir azalma olduğu görülmektedir. Alınan çevre ölçüm parametrelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki, değişiklik söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The main objective of this study is to determine the effects of step on the physcial fitness of 33-40 age female group for 8 weeks 30 sedentary women were included in this study. Statistical One Way ANOVA and Tukey-HSD statistical methods were used in evaluating the results. The exercise groups, when compared with the control group according to the Pre and post test results, showed significant results in only biceps area. On the other hand skinfold measurements, showed significat reduction biceps, calf, thigh, triceps and midaksilla areas, in the reaction time tests which included reactions to the light and voice with the right and left hand, the results group were found to be statisticully lower than the pre-test results. In right and left hand grip, back and leg strength measurements a significant increase was observed. This shows that doing exercising makes positive effects on both the body composition and the nervous sistem. Calibre vital capacity, showed a decreaseing only in the biacromial. İn the other areas the results were insignificant. Similarly diameter parameter measurements showed no statically significant difference.