Yerel yönetim geleneği çerçevesinde türkiye'de il özel idareleri: yapısal değişim- problemler ve çözüm önerileri
In perspecti̇ve traditional of local government in turkey speci̇al provicial administrations:structural change- problems and solution proposals
  1. Tez No: 823464
  2. Yazar: ZEKİ ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türk kamu yönetiminde, küresel dönüşüme paralel olarak gerçekleşen reform, il özel idarelerinin yapısında da önemli bir değişimi beraberinde getirmiştir. Bu süreçte il özel idarelerinin, uzun bir zamandır sahip olduğu yapıdan, gerek yönetim anlayışı gerekse idari uygulamalar açısından ayrıldığı görülmüştür. Bu çalışma ile il özel idarelerinin Türk Kamu Yönetimindeki yeri, hukuki dayanakları ve tarihsel arka planı incelenmiş; liberal politikalar bağlamında geçirdiği değişim süreci irdelenmiş ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu ile ortaya çıkan yeni durum, 3360 sayılı İl Özel İdare Kanunu ile karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reform which took place parallely to global transformation in Turkish public administration brought a significant change in the structures of special provincial administrations. In this process, it is observed that the special provincial adminisrations have parted from the point of view of both in administrative understanding and administrative implementations for a long time. The most important change in the recent period from the point of view of special provincial administrations is the repealing of the Special Provincial Administrative Code numbered 3360 and promulgation of the Special Provincial Administrative Code numbered 5302. With this study, the place of the special provincial administrations in Turkish public administration, the legal basis and historical back ground are analyzed; the process of change discussed on the context of liberal policies; the new situation that arose through the Special Provincial Administrative Code numbered 5302 is analyzed in comparison with the Special Provincial Administrative Code numbered 3360. Key