Yerel özerklik açısından belediyelerin mali yeterliliği
The financial adequacy of municipal borough in terms of devolution of power
- Tez No: 207208
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Türkiye'de belediyeler yerel yönetimler içerisinde oldukça ayrı bir yere sahiptirler. Her şeyden önce belediyeler kısmen de olsa özerk bir yapıdadırlar ve diğer yerel yönetim birimleri olan İl Özel İdareleri ve Köylerden bu yönü ile ayrılırlar. Belediyelerin yerel yönetim birimleri içinde ayrı bir yere sahip olmasında, yerel halkın günlük ihtiyaçlarıyla ilgili pek çok hizmeti belediyeden alması, halka en yakın kamu yönetimi birimlerinden biri olması ve halkın doğrudan doğruya bu birimleri denetleme olanağına sahip olması, ayrıca halkın yönetime doğrudan katılmasına imkan vermesi önemli etkenlerdir. Yerel halka en yakın yönetim birimi olan belediyelerin etkili, verimli ve kaliteli bir hizmet sunabilmeleri için kendi başlarına ve merkezi yönetimden bağımsız bir biçimde karar alabilmeleri ve bunları da yine bağımsız olarak uygulayabilmeleri gerekmektedir. Bunu da sağlayacak olan şey belediyelerin yerel özerkliğe sahip olmasıdır. Belediyelerin gerçek anlamda bir yerel özerkliğe sahip olmasının da yolu bu kurumlara mali özerkliğin tanınmasıyla mümkün olabilecektir. Bu tespitler ve değerlendirmeler doğrultusunda çalışmamızın konusu ?Yerel Özerklik Açısından Belediyelerin Mali yeterliliği? olarak belirlenmiştir. Belediyelerin yeterli gelir kaynaklarına sahip olamayışı, bu yerel yönetim birimlerinin merkezi yönetime bağımlı hale getirmiştir. Bunun sonucunda belediyeler istenilen düzeyde yerel özerkliğe ve mali özerkliğe sahip olamamaktadırlar. Bunu aşmanın yolu belediyelere görevleri ile orantılı ve bu görevleri ifa etmeye yeterli mali kaynakların sağlanmasından geçmektedir. Gerçek anlamda bir mali yeterlilik ve mali özerklik, belediyelerin hizmet ve faaliyetleri ile orantılı, yeterli mali kaynaklara sahip olmasının yanında bunları merkezi yönetimden bağımsız bir biçimde harcayabilme yetkisine sahip olmalarını ifade eder. Belediyelerin sunduğu hizmetlerin etkili ve verimli olabilmesi bu hizmetleri sunabilecek gelir kaynaklarının var olmasına bağlıdır. Bu kaynaklara belediyelerin sahip olabilmesi ise merkezi yönetim ile belediyeler arasında tam bir görev ve gelir bölüşümünün yapılmasını ve bunun anayasal 260 bir güvence altına alınmasını gerektirmektedir. Belediyelerin gerçek anlamda mali özerkliğe kavuşabilmeleri bu birimlerin gelirlerinin önemli bir bölümünü öz gelirlerinden sağlamalarına bağlıdır. Buradan hareketle belediyelere öz gelirlerini düzenleyebilmek ve tahsil edebilmek için yasal sınırlar içerisinde bir hareket serbestisi tanınmalıdır. Belediyelerle ilgili olarak yapılacak olan bu düzenlemeler, bütün yetkilerin merkezde toplandığı ve kararların tek merkezden alınması sonucu meydana gelen hizmet aksamaları ve kaynak israfını önleyerek, belediyelerin gelişimine katkıda bulunacağı gibi, beldenin de gelişimine katkı sağlayacaktır. Bunu daha geniş ölçekte ele aldığımızda ise ülkenin gelişimine katkı yapılmış olacaktır. Bununla bağlantılı olarak bu gelişmeler demokratikleşmeyi de beraberinde getirecektir. Böylece yerel halk yönetime daha fazla katılacak ve belediyeyi doğrudan denetleme imkanı bulacaktır. Bunun sonucunda da böylece yerindelik denetimi gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu belediyeler üzerinde uygulanan idari vesayet denetimine olan gerekliliği ortadan kaldıracaktır. Bütün bunların gerçekleşmesi ise yerel özerkliğin sağlanması anlamına gelmektedir. Küreselleşmenin bütün dünyayı etkilediği bu dönemde Merkezi yönetimlerin yerel hizmetlerle ilgili yetkilerinin büyük bir kısmını yerel yönetimlere devrettiğini görüyoruz. Bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye'de de artık merkeziyetçi yapıdan adem-i merkeziyetçi bir yapıya doğru geçmenin gerekliliği kabul edilmektedir. Bu doğrultuda özellikle Avrupa Birliği ile uyum çalışmaları çerçevesinde bazı yasal düzenlemelere gidildiği görülmekle birlikte bunların henüz yeterli düzeyde olduğunu söylemek zordur. Ancak bu yönde güçlü bir eğilimin olması belediyelerimizde yerel özerkliğinin sağlanması ve Türkiye'nin geleceği açısından ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
Municipalities have considerably distinct position among the local authorities in Turkey. First of all, municipalities have partly autonomous structure and this characteristic separate them from the special provincial administrations and village administrations, the other local authorities. That the local citizens receive a lot of service from the municipality, the municipality is one of the closest public administrative units to local citizens and the local citizens have the opportunity to control these units directly and also direct citizen participation in management are the important factors which provide the mentioned distinct position. Municipalities, the closest management units to local citizens, shall take their own decision independently from the central administration and shall apply these decisions also independently in order to provide effective, efficient and quality services. The thing, which will provide those, is local autonomy of the municipalities. Local autonomy of municipalities will be possible with the acceptance of financial autonomy. The subject of our study is determined as ?Financial Sufficiency of Municipalities In Terms Of Local Autonomy? as a result of these assessments and evaluations. That the municipalities have no sufficient revenue resources make them dependent to central administration. As a result of this, municipalities can not reach local autonomy and financial autonomy at the desired level. Sufficient financial resources shall be provided to municipalities in order to make them fulfill their tasks and these resources shall be proportional with the mentioned tasks. Besides owning sufficient resources proportional with the services and functions, the power of spending the financial resources irrespective of the central administration means strictly financial sufficiency and autonomy. 262 The effectiveness and efficiency of services provided by municipalities dependent on the existence of revenue resources. For municipalities to have these resources central administrations and municipalities should share both missions and revenues and this should be under constitutional guarantee. Municipalities should gather an important amount of their revenues from their own resources to be really autonomous in fiscal meaning. In this context they should move freely in legal boundaries to coordinate and collect their resources. These regulations that will be made about municipalities, will prevent service breakdowns and source extravagance resulting from gathering of all authorities and decision taking in one center. This will also help development of the municipality and region, in a broader scope all country. Related to these progress democracy will come as the people attend administration more and control the municipality directly. This will grow central inspection obsolete. All these happen by local autonomy. In this era that globalization affects all world, we see that central administrations hand over their authority about local services to local authorities. In scope of this progress Turkey should change its central system to decentralization. In this context there are some legal regulations in harmony with EU but it is not at a desired level. But it is promising for Turkey to be a strong movement in the way of obtaining local autonomy to our municipalities.