Aile ve siyaset: Türkiye'de modern aile fikrinin oluşması
Family and politics: The formation of the modern idea of family in Turkey
- Tez No: 823465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Marksizm, psikanaliz ve Parsons'çu sosyalizasyon yaklaşımları aileyi, esas olarak, egemenlik ilişkilerini yeniden üreten bir yapı olarak kabul etmekte, böylelikle, ailenin siyasal anlamını daraltmaktadır. Bu yaklaşımların temel varsayımı ailenin görece istikrarlı ve dengeli bir yapıda olduğudur. Ailenin yeniden üretim aracı olabilmesi için istikrarlı olması ön şarttır. Ancak modern aile, uzun vadeli bir tarihsel dönüşüm sürecinin ürünüdür ve aile tarihi üzerine yapılan çalışmalar bunu göstermektedir. Aile ilişkisel bir kavram olarak, tarihsel bir dönüşüm sürecinin güdüleyicisi olan ilerleme inancıyla bağlantılı bir şekilde dönüşmüştür. Aile bireylerinin hak ve yükümlülüklerin dağılımım belirleyen bir güç şebekesiyle bağlantıları bu süreçte yeniden yapılanmış; devlet yönetimi akılcılaşıp teknikleşirken, aile ilişkileri duygusallaşmıştır. Ailenin tarihsel olarak kurulabilir olması gerçeği, Türk modernliğinde ailenin bir dönüştürme alanı olarak tanımlanması ve modern bireyleri üretecek bir araç olarak algılanması soncunu doğurmuştur. Bunun için ilk olarak, yasa ve hukuk reformları kullanılmış, ancak daha sonra“toplumsallık”fikri, bu yasalaştırma eğiliminin eleştirisi olarak gündeme gelmiştir. Türk modernliğinde aile fikri, modernliği toplumsal yapıya gömmenin bir aracı olarak kullanılmak istenmiştir. Bu yüzden aile modernliği, genel olarak Türk modernleşmesinin ikilemlerini açıklayan bir diyalektik çelişki taşımaktadır: Yeniden üretmek ve dönüştürmek. Bu diyalektik, Türkiye'de siyasetin tarihsel olarak ürettiği bir gerilimin, ailenin modernleşme sürecine yansımasından ibarettir
Özet (Çeviri)
Taking family as an institution which reproduces power relations in a given society by Marxism, psychoanalysis, and socialization theory of Parsons, would be resulted in restriction of the political significance of family. These theoretical approaches are based on assumption of the innate stability of family structure. In this schema, the family is perceived as the passive unit, and the change always comes from outside; therefore, an independent history of family becomes impossible. This assumption is a prerequisite of socialization and/or reproduction functions. Nevertheless, modem family is a product of a long term historical transformation process. Family, as a relational concept, has been transformed in accordance with and by the idea of progress. The relation between family members and power network which distributes obligations and rights among family members has been restructured within this process. The more governmental and political techniques becomes rational, the more family relations become sentimental. As a consequence of the fact that family can be structured historically, the family has been conceived as a space of transformation and a means for producing modern individuals throughout the Turkish modernization process. First, the law was the main instrument of transformation, and then, the concept of“social”was discovered and used very powerfully to criticize former modernization efforts. The idea of family has been used as an instrument to embed modernity into social life. The process of family modernization is, therefore, a contradictory process which reflects the dialectic of Turkish modernization: reproduction and/or transformation. This dialectic is, of course, nothing more than a reflection of the historical tensions of the Turkish political history in the modernization process of the Turkish family