The role of strategic leadership in achieving the organizational justice
Örgütsel adaleti sağlamada stratejik liderliğin rolü
- Tez No: 823471
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmalar sürekli olarak, yetkin stratejik liderler altında çalışan çalışanların daha büyük bir adalet duygusuna sahip olduklarını göstermiştir. Ancak adaleti deneyimleyenleri incelemek için sadece birkaç çalışma yapılmıştır. ırak özel üniversite (Al Turath) olcağı bu çalışma stratejik liderlik ile örgütsel adalet arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, tümü söz konusu üniversitede çalışan 250 çalışandan oluşan bir örneklem grubuna dağıtılan bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hedef kitlesini çevredeki üst düzey yöneticiler, orta düzey yöneticiler ve idari personel oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, örgütsel adalet ile tüm stratejik liderlik uygulamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, Irak özel üniversitelerinin (Al Turath) yetkin stratejik liderlere sahip olduğunu ve ayrıca araştırma camiasının örgütsel adalet fikri konusunda sağlam bir anlayışa sahip olduğunu göstermektedir. Son bölümde, çalışmayı, sonuçları, pratik çıkarımları, tavsiyeleri ve gelecekteki projeleri tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Research has consistently shown that employees who work under competent strategic leaders tend to have a greater sense of fairness. However, only a few studies have been performed to examine those who experienced justice. The current study seeks to investigate the connection between Organizational Justice and Strategic Leadership at an Iraqi private university (Al Turath). The current study has been carried out via a questionnaire distributed to a sample of 250 employees, all of whom work at the mentioned university. The target population of the study included senior managers, middle managers, and administrative staff. The study findings showed a statistically significant positive relationship between Organizational Justice and all Strategic Leadership practices. These results indicate that the Iraqi private university (Al Turath) have competent strategic leaders and that the research community has a firm understanding of the idea of Organizational Justice. In the final section, we discuss the study, conclusions, practical implications, recommendations, and future projects.