Hasan İzzettin Dinamo'nun eserlerinde millî mücadele ve cumhuriyet
The national struggle and the republic in Hasan İzzettin Dinamo's literary works
- Tez No: 823472
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının önemli roman yazarlarından biri olan Hasan İzzettin Dinamo, toplumsal gerçekçi sanat anlayışının etkisiyle yapıtlarında ağırlıklı olarak sosyal konulara yer vermiştir. Birinci Dünya Savaşı sürecinde çocukluk, Millî Mücadele sürecinde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında gençlik dönemini geçiren yazar, savaşın yıkıcı etkilerini, Cumhuriyet'in ilanından sonra gerçekleşen değişimleri romanlarına yansıtmıştır. Bu bağlamda, yazarın yapıtları irdelenmiştir. Çalışmamız, Hasan İzzettin Dinamo'nun Millî Mücadele ve Cumhuriyet dönemini konu Kutsal İsyan (1985), Kutsal Barış (1985) ve Ateş Yılları (1980) adlı romanlarını kapsamaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Hasan İzzettin Dinamo'nun yaşam öyküsü ve edebi şahsiyeti aktarılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, Hasan İzzettin Dinamo'nun incelediğimiz romanlarında Millî Mücadele sürecini kurmaca karakterler, tarihî şahsiyetler ve olaylar etrafında nasıl ele aldığına odaklanılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise yazarın eserlerinden yola çıkarak Cumhuriyet döneminin ilk on beş yılında gelişen bazı olaylar üzerine değerlendirmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hasan Izzettin Dinamo, one of the important novel writers of Turkish literature of the Republican Period, has mainly included social issues in his works under the influence of a socially realistic artistic perspective. The author, who spent his childhood during the First World War, his youth during the National Struggle and in the early years of the Republic, reflected the devastating effects of the war and the changes that took place after the declaration of the Republic in his novels. In this thesis, the author's works are examined. This thesis involves Hasan Izzettin Dinamo's novels titled Kutsal İsyan (1985), Kutsal Barış (1985) and Ateş Yılları (1980), which are about the National Struggle and the Republican Period. The study consists of three parts. The first part focuses on Hasan Izzettin Dinamo's life story and his literary personality. The second part of the study focus on how Hasan Izzettin Dinamo deals with the process of National Struggle in his fictional characters, historical figures and incidents in the novels we have examined. In the third part of the study, based on the author's works, his evaluations on some incidents that developed in the first fifteen years of the Republican period were examined.