The change in the CHP's Kurdish policy (2002-2015): The party goals approach
CHP'nin Kürt siyaseti değişimi (2002-2015): Parti hedefleri yaklaşımı
  1. Tez No: 823487
  2. Yazar: ÖZLEM GÖLGELİOĞLU KLUJS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu tez CHP`nin 2002-2015 yılları arasındaki Kürt siyasetini incelemeyi amaçlamaktadır. 2010`da partide yaşanan lider degişikliğinin parti siyasalarına yansımalarına ilişkin tartışmalar, konunun bir teorik çerçeve icinde değerlendirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu amaç doğrultusunda parti siyasa değisimini belli nedensellikler ve konseptler çerçevesinde inceleyen Parti Hedefleri literatürü kullanılmıştır. Öncelikle CHP politikalarindaki değişim, Manifesto Araştırma Grubunun verileri temel alınarak incelenmiştir. Bu değişimin, partinin Kürt Siyasetine yansımalarını tespit edebilmek için parti belgeleri, liderlerin konuşmaları ve gazete haberleri incelenmiştir. Bu analiz sonrasında Parti Hedefleri yaklaşımının terimleri çerçevesinde varılan sonuç şudur: Baykal CHP`si 2002 ve 2008 yılları arasında CHP'nin siyasa etkisini arttıran bir rejim yapısı icinde muhalefet partisi olarak etkin bir rol oynamıştır. Bu etkin rol, teorik çerçevenin beklentisine uygun olarak, parti siyasetinde partinin kurucu ideolojisinin etkisini arttırmış ve parti de stratejisini karşıtlık üzerinden kurmuştur. Bu genel stratejinin bir yansıması olarak, bu yıllarda CHP, ülkenin Kürt sorununu ilgilendiren temel konularında tamamen karşıt bir pozisyon almıştır. Rejimin bu özelliklerinin ortadan kalkması ile birlikte yeni lideri önderliğinde parti, oy oranını arttırmaya yönelik stratejiler izlemeye başlamış ve bu genel strateji, yine teorik çerçevenin beklentisi doğrultusunda, partiyi Kürt meselesine dair konularda daha koşullu ancak belirsiz ve tutarsız pozisyonlar almaya itmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the Kurdish politics of the CHP between 2002 and 2015. For this purpose, the Party Goals approach, which analyses party policy change within the framework of certain causalities and concepts, is adopted. Firstly, the change in CHP policies was analysed based on the data of the Manifesto Research Group. Party documents, leaders' speeches and newspaper reports were analysed to determine the reflections of this change on the party's Kurdish politics. The conclusion reached after this analysis in the terms of the Party Goals approach is the following: Between 2002 and 2008, the Baykal`s CHP played an active role as an opposition party within a regime structure that increased the political influence of the party. This active role, in line with the expectations of the theoretical framework, increased the influence of the party's founding ideology in party politics and the party employed adversarial strategies. As a reflection of this general strategy, in these years, the CHP took a rejectionist position on the fundamental issues of the Kurdish question. With the change of the regime features the party, under the Kılıçdaroğlu leadership, began to pursue strategies aimed at increasing its vote share, and this general strategy, again in line with the expectations of the theoretical framework, led the party to adopt compromising but instable and blurred positions in the issues of Kurdish problem.