Modeling as a predictive tool for performance gains in liquid chromatography
Sıvı kromatografıde performans kazanımları ıçın öngörü aracı olarak modelleme
  1. Tez No: 823559
  2. Yazar: SİMGE ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırmanın temel amacı, deneysel verilere uygulanan pik karakterizasyonu ve parametre tahmin yöntemlerini arastırmak ve karsılastırmak, analitik kromatografide vaka çalısmaları için etkinliklerini belirlemektir. Kromatografi, karmasık molekülleri ayırmak için kullanılan güçlü bir ayırma yöntemidir. Ayırmalar için kromatografik verim, çözünürlügü etkileyen çok önemli bir parametredir. Verimlilik birçok deneysel degiskenden etkilenebilir ve dagılım olarak da adlandırılan bant genislemesi olgusunun bir sonucudur. Teorik plaka sayısı, bant genislemesinin önemli ölçülerinden biridir ve bu parametrenin dogru bir sekilde hesaplanması, kromatografik verimin dogru bir sekilde tahmin edilmesinde önemli bir adımdır. Grafik teorik plaka sayısı hesaplama yöntemleri ile Gauss pikleri için saglam ve dogru sonuçlar elde edilebilir. Bununla birlikte, Gauss olmayan sekli dikkate almadıgından, bu hesaplama yönteminin dogrulugu kuyruklu veya cepheli pikler için zayıf kalır. Bu tez çalısmasında, bir dizi ayar ve degisken için deneysel kromatogramlar ve bunlarla iliskili pikler elde edildi ve ham veriler, moment analizini uygulamak için tasarlanmıs¸ MATLAB kodları kullanılarak kromatografik parametreleri elde etmek için kullanıldı. Pik varyansı, teorik plaka sayısı ve plaka yüksekligi gibi bu parametreler, ayırma verimliligi açısından aydınlatıcı bilgiler saglar. Farklı teorik plaka sayısı hesaplama yöntemlerinden elde edilen sonuçlar, farklı moleküller, sütunlar ve sıcaklıklar için van Deemter egrisinde karsılastırıldı. Böylece hem Gauss hem de Gauss olmayan pikler için dogru etkinlik hesaplama yöntemleri arastırılmıstır. Grafik yöntemler kullanıldıgında Gauss pikleri için dogru ve tutarlı sonuçlar elde edilebilse de Gauss olmayan pikler yani kuyruklu pikler için sonuçların gerçeklikten saptıgı gözlemlenmistir. Grafik yöntemlerin kullanılması durumunda, ideal olmayan pikler idealmis¸gibi ele alınarak hesaplama yapıldıgından, sonuçlarda kuyruklama veya cephe alma etkisi gözlenmemistir. Ayrıca, farklı moleküllerin çesitli kosullardaki kromatografik parametreleri için bir veri tabanı olusturulmus¸ ve bu veri tabanı kullanılarak gerekli birkaç parametre ile hızlı bir sekilde sonuç verebilen açık kaynaklı bir tahmin aracı gelistirilmistir. Gelecekteki bir çalısma olarak veri tabanı ve MATLAB kodunun daha da gelistirilmesi ile kromatografik analiz yapmadan analiz sonucunu tahmin edebilen kullanıslı bir açık kaynak araç elde edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The essential purpose of this research is to investigate and compare peak characterization and parameter estimation methods applied to experimental data to establish their effectiveness for case studies in analytical chromatography. Chromatography is a powerful separation method used to separate complex molecules. For separations, the chromatographic efficiency is a crucial parameter affecting resolution. The efficiency can be affected by many experimental variables, and is the consequence of the phenomenon of band broadening, also called dispersion. The theoretical plate number is one of the important measures of band broadening and calculating this parameter correctly is a crucial step in estimating chromatographic efficiency accurately. Robust and accurate results can be obtained for Gaussian peaks with the graphical theoretical plate number calculation methods. However, the accuracy of this calculation method remains poor for peaks that have tailing or fronting since it does not consider the non-Gaussian shape. In this thesis study, experimental chromatograms and their associated peaks were obtained for a range of settings and variables, and the raw data was used to obtain chromatographic parameters using MATLAB codes designed to implement moment analysis. These parameters, such as peak variance, theoretical plate number and plate height, provide illuminating information in terms of separation efficiency. The results from different theoretical plate number calculation methods were compared in van Deemter curve for different molecules, columns, and temperatures. Thus, accurate ways of efficiency calculation for both Gaussian and non-Gaussian peaks were investigated. Although accurate and consistent results can be obtained for Gaussian peaks when graphical methods are used, it has been observed that the results for non-Gaussian peaks, that is, peaks with tailing, deviate from reality. In the case of using graphical methods, we cannot see the effect of tailing or fronting in the results because the calculation is made by treating non-ideal peaks as if they are ideal. Also, a database for chromatographic parameters of different molecules in various conditions was created and by using this database an open- source prediction tool that can give results quickly with a few required parameters were developed. It is aimed to obtain a useful open-source tool that can predict the analysis result without performing chromatographic analysis, with further development of the database and MATLAB code as a future work.