3D yazıcılarla üretilmiş polilaktik asit plakalarda farklı geometrilerdeki yüzey dokularının erozif aşınmaya etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of surface textures in diffirent geometries on erosive wear on 3D printed polylactic acid plates
- Tez No: 823560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
3B baskı yöntemi, ince ayrıntılara sahip parçalar, desenler ve kalıplar oluşturmak için çok çeşitli uygulamalarda kullanılır. Bu yöntem, geleneksel tekniklere göre daha hızlı, esnek ve ucuz olduğu için doku üretimi için de tercih edilir. Ancak, 3D baskı ile üretilen dokulu yüzeyler hakkında çok az araştırma yapılmıştır. Bu nedenle, sürtünme ve aşınma özelliklerini iyileştirmek için 3B baskı kullanan yeni bir üretim yöntemi araştırmaya değer bir konudur. Bu çalışmada, farklı yüzey dokuları 3D baskı ile oluşturulmuş ve bu dokuların katı partikül erozyon dirençleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Örnek yüzeyler, 15° ve 30° çarpma açılarında gerçekleştirilen katı partikül erozyon testlerine tabi tutulmuştur. Numunelerin yüzeyleri, deney öncesi ve sonrasında profilometre kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, 3D baskı ile üretilen parçalara“merdiven”olarak adlandırılan bir yüzey dokusunun uygulanmasının, erozyon direnci performansını iyileştirmek için etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, 3D baskının sürtünme ve aşınma özelliklerini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
3D printing method is used to create parts, patterns, and molds with intricate details for a wide range of applications. This method is preferred for texture production because it is faster, more flexible, and cheaper compared to traditional techniques. However, there has been little research conducted on textured surfaces produced by 3D printing. Therefore, exploring a new manufacturing method using 3D printing to improve friction and wear properties is worth considering.In this study, various surface textures were created using 3D printing, and their solid particle erosion resistances were determined by subjecting them to solid particle erosion tests at impact angles of 15° and 30°. The surfaces of the samples were examined using a profilometer before and after the experiment. The results indicate that applying a surface texture called“staircase”to 3D-printed parts can enhance their erosion resistance performance.