Application of third country overriding mandatory rulesanalytical comparison of Swiss, Turkish and Eu law
Üçüncü ülkenin doğrudan uygulanan kuralları, İsviçre, Türk ve Avrupa Birliği hukuku analitik karşılaştırması
  1. Tez No: 823571
  2. Yazar: BELKIS VURAL ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREAS FURRER, DOÇ. DR. GÜLÜM ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Luzern
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez, üçüncü ülke doğrudan uygulanan kurallarının İsviçre, Türk ve Avrupa Birliği hukukunda nasıl uygulandığı sorusunu ele almakta olup, bu üç hukuk sistemi arasında analitik bir karşılaştırma yapmaktadır. Tezde ilk olarak doğrudan uygulanan kuralların ne olduğuna dair genel bir giriş yapılmaktadır. Kavramsal netleştirme ve sınıflandırma yoluyla, Türk ve İsviçre hukuk düzenlerinde ve Avrupa Birliği hukukunda doğrudan uygulanan kuralların belirli örnekleri analiz edilmektedir. Doğrudan uygulanan kuralların sınıflandırılmasının ardından üçüncü ülkenin doğrudan uygulanan kurallarının uygulanmasına odaklanılır. Üçüncü ülkenin doğrudan uygulanan kuralları ve bu kuralların ortaya çıkardığı hukuki problemler teorik yaklaşımların ve potansiyel çözümlerin analizi yoluyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation addresses the question of how third country overriding mandatory rules are treated under Swiss, Turkish and EU law and offers an analytical comparison of those three legal systems with regard to their treatment of third country overriding mandatory rules. The dissertation begins by examining the issue of overriding mandatory rules in general. Through conceptual clarification and classification, certain examples of overriding mandatory rules in Turkish and Swiss legal orders and the EU law are analysed. After classification of mandatory rules, the focus shifts to the application of third country overriding mandatory rules. Third country mandatory rules and their difficulties are then examined by analyzing theoretical approaches and potential solutions.